Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-177/1/CIT/05
z 14 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-177/1/CIT/05
Data
2005.09.14



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości na rzecz wierzyciela, obejmującej wyłącznie grunt wraz z budynkami i budowlami wzniesionymi na tym gruncie (bez maszyn i urządzeń, produkcji w toku, dokumentacji konstrukcyjno - technologicznej) i bez przejęcia pracowników przez nabywcę, jest rozumiane jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa w świetle przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


W dniu 5.09.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku Spółka podnosi, iż zabezpieczając interesy wierzycieli, ustanowi hipoteki zwykłe na jednej z nieruchomości, na której m. in. zlokalizowany jest tzw. Zakład Główny. W skład Zakładu Głównego wchodzą: Z1 – zakład naprawy, Z2 – zakład produkcji rynkowej, Z3 – kuźnia, odlewnia, obróbka mechaniczna i cieplno-chemiczna, a nadto znajdują się biurowiec, magazyny, część akumulatorowni. W przypadku, jeżeli wystąpią okoliczności, w których jeden z wierzycieli domagać się będzie spłaty zobowiązań, może wówczas zażądać przeniesienia na jego rzecz prawa do tej nieruchomości, bądź jej części wraz z budynkami do wysokości kwoty zadłużenia powiększonej o inne obciążenia na tej nieruchomości, względnie wszcząć postępowanie egzekucyjne z tej nieruchomości.

Wydziały produkcyjne zlokalizowane w trzech zakładach Z1, Z2 i Z3, które znajdują się na nieruchomości, nie są wyodrębnione finansowo. Ich wyodrębnienie polega tylko na tym, iż stanowią one w Spółce wydziały (Z1, Z2 i Z3), w których zostały zebrane odpowiednie maszyny i urządzenia ustawione w linie technologiczne, bądź w gniazda realizujące odpowiednie zadania inwestycyjne w ramach działalności Wnioskującej, np. na wydziale (zakładzie) Z1 odbywa się naprawa, na wydziale Z2 odbywa się budowa i produkcja, wydział Z3 wykonuje elementy i podzespoły na potrzeby wydziałów Z1 i Z2 oraz świadczy usługi na zewnątrz.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się m. in. z zapytaniem, czy sprzedaż nieruchomości na rzecz wierzyciela, obejmującej wyłącznie grunt wraz z budynkami i budowlami wzniesionymi na tym gruncie (bez maszyn i urządzeń, produkcji w toku, dokumentacji konstrukcyjno - technologicznej) i bez przejęcia pracowników przez nabywcę, jest rozumiane jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa w świetle przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Podatnik przedstawił następujące stanowisko odnośnie powyżej opisanego stanu faktycznego:

W ocenie Spółki, transakcja taka nie będzie stanowić sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na podstawie przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyżej cytowanego przepisu ustawy podatkowej wynika, iż pierwszym (ale niewystarczającym) warunkiem jest by „zorganizowana część przedsiębiorstwa” stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcyjnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wymagane jest także, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Odnosząc się do sprzedaży wyłącznie gruntu wraz z budynkami i budowlami, bez sprzedaży innych składników majątkowych, organ podatkowy stwierdza, iż przedmiotem takiej transakcji nie byłaby zorganizowana część przedsiębiorstwa w myśl przepisu art. 4a pkt 4 ustawy podatkowej. Transakcja taka nie obejmuje żadnego składnika niematerialnego – nie zostaje więc spełniony warunek pierwszy tej regulacji, stanowiący o tym, że zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych. W tej sytuacji rozpatrywanie zaistnienia pozostałych warunków (dotyczących wyodrębnienia w przedsiębiorstwie zespołu składników oraz możliwości stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa) omawianego przepisu jest zdaniem organu bezprzedmiotowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj