Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-100/TZ-53/05/MJ
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-100/TZ-53/05/MJ
Data
2005.05.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sport
transfery
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy usługi związane z organizowaniem imprez sportowych. o podanym numerze PKWiU 92.62.12-00.00 są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku Podatnika z dnia 5 kwietnia 2005 r. (data wpływu 7 kwietnia 2005 r.) uzupełnionego pismami: bez numeru z dnia 12 kwietnia 2005 r., bez numeru z dnia 20 kwietnia 2005 r., oraz bez numeru z dnia 17 maja 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi - odpłatny transfer definitywny.

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Klub działający w formie Sportowej Spółki Akcyjnej prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT w zakresie szeroko rozumianych usług reklamowych oraz sprzedaży biletów na mecze piłki nożnej, które rozgrywają ze strony Klubu zawodnicy z którymi podpisano kontrakty. Zawodnicy, którym wygasły kontrakty z innymi klubami mogą przejść do tego klubu bez dodatkowych kosztów. W sytuacji gdy klub pozyskuje nowego zawodnika, któremu nie wygasł kontrakt w poprzednim klubie zgodnie z przepisami związkowymi jest zobowiązany z klubem odstępującym zawodnika podpisać umowę na tzw. "odpłatny transfer definitywny". W jednym z paragrafów umowy, strony ustalają iż z tytułu odpłatnego transferu definitywnego klub pozyskujący zawodnika uiszcza na rzecz klubu odstępującego określoną kwotę.

Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do którego wnioskodawca zwrócił się o klasyfikację usługi polegającej na sprzedaży/transferze zawodników pomiędzy klubami sportowymi - wyraził opinię, iż mieści się ona w grupowaniu: PKWiU 92.62.12-00.00 - usługi związane z organizowaniem imprez sportowych.

W oparciu o dokonaną klasyfikację podatnik wyraża pogląd, iż omawiana usługa jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT z uwagi na fakt, iż usługi o podanym numerze PKWiU ujęte zostały w załączniku nr 4 do omawianej ustawy, który zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją wynikającą z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W w/wym. załączniku Nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi PKWiU ex 92 - "Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Pozycja 11 omawianego załącznika w opisie nazwy usługi (grupy usług) zawiera ograniczenie usług związanych ze sportem do takich, które dotyczą wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

W przedmiotowej sprawie Podatnik świadczy usługi określane mianem odpłatny transfer definitywny. Organ statystyczny zaklasyfikował powyższe usługi do grupowania PKWiU 92.62.12-00.00 - "Usługi związane z organizowaniem imprez sportowych".

Zgodnie z oświadczeniem Zarządu Klubu stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Sportowa Spółka Akcyjna oświadcza, że nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągnie przeznaczy na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług a więc prowadzenie i rozwój drużyny piłki nożnej seniorów i grup młodzieżowych.

Jak wynika z treści wyżej cytowanego załącznika Nr 4 do ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia od podatku VAT podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

W związku z powyższym oświadczeniem i na podstawie zebranego materiału i zacytowanych powyżej przepisów, zdaniem tut. Organu podatnik wykonując czynności określane mianem odpłatnego transferu definitywnego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z załącznikiem nr 4 do ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj