Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościanie
PD/423-5b/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-5b/05
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Kościanie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowle
budynek
hala
środek trwały


Pytanie podatnika
Ile wynosi okres amortyzacji budowli i budynków?


Wnioskodawca – Spółka z o.o. – wybudował na dzierżawionej nieruchomości budynek magazynowy rozbieralny, stanowiący środek trwały firmy.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi fakt stosowanie odpowiedniej stawki amortyzacyjnej.

Zdaniem Podatnika okres amortyzacji dla budynków i budowli zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynosi 10 lat.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono co następuje:

Zgodnie z art. 16i ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Natomiast zgodnie z zacytowanym we wniosku art. 16j ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla budynków (lokali) i budowli – 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji Środków Trwałych, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

Należy jednakże zaznaczyć, że taki sposób ustalenia indywidualnych stawek amortyzacji dotyczy tylko i wyłącznie używanych lub ulepszonych środków trwałych. W myśl art. 16j ust. 3 ww. ustawy środki trwałe uznaje się za:

    1) używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy, lub
    2) ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny nie wskazał, iż przedmiotowy środek trwały zalicza się do ww. kategorii, dlatego tutejszy organ uznał, iż w powyższej sprawie nie zachodzi przesłanka do ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej na mocy ww. przepisu.

Odpisów amortyzacyjnych należy więc dokonywać przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy uznał wyrażone we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj