Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bystrzycy Kłodzkiej
24/PD/415/1-25/B/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
24/PD/415/1-25/B/05
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Bystrzycy Kłodzkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
pozarolnicza działalność gospodarcza
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
W jakim okresie można rozliczyć stratę podatkową za 1999 r. ?


Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą i opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W związku z powyższym pyta, w jakim okresie można rozliczyć stratę podatkową z 1999 r.
Zdaniem Podatniczki z ustawy o podatku dochodowym i informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że strata może być odliczona od dochodu w ciągu kolejnych 5-ciu lat.
Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Mając powyższe na uwadze podatniczka uważa, że zgodnie z równym traktowaniem podmiotów i ustawą o podatku dochodowym - istnieje możliwość rozliczenia straty podatkowej za 1999 r. w ciągu pięciu lat.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego podanego we wniosku dokonał oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy i uznał je za nieprawidłowe, co znalazło odzwierciedlenie w podanych poniżej przepisach prawa podatkowego.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub w formach zryczałtowanych.

Podatniczka opłaca podatki na zasadach ogólnych (prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zatem powołane przez podatniczkę przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mają zastosowania w niniejszej sprawie.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 1999 roku (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) stratę ze źródła przychodów poniesioną w roku podatkowym, z wyjątkiem straty ze sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, oraz strat ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego, pokrywa się w równych częściach z dochodu uzyskanego z tego źródła w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych; w przypadku gdy podatnik w tych latach opodatkowany jest w sposób określony w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U Nr 144, poz. 930), zwanej dalej "ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym", odpowiednią część straty odlicza się od przychodu z tego samego źródła.

Powyższy przepis został zmieniony ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U z 2000 r. Nr 104, poz. 1104), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2001 r. i ma zastosowanie do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych od tego dnia.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 5 lit. c wyżej cyt. ustawy z 9 listopada 2000 r., zmieniającego art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176, Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703 i Nr 70, poz. 816) - o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Rozwiązanie to, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 9 listopada 2000 r. ma zastosowanie także do rozliczenia strat poniesionych za 2000 r.

Zatem w świetle cyt. powyżej przepisów, stanowisko podatniczki, iż poniesioną stratę podatkową z działalności gospodarczej w 1999 r. może odliczyć z dochodów uzyskanych w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach - jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj