Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.VII-436/2/05
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.VII-436/2/05
Data
2005.08.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy w związku ze sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem darowizny zachowane zostanie prawo do zastosowanej ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przy zamieszkiwaniu przez obdarowaną w tym lokalu do czasu upływu okresu pięcioletniego?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 16 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4.07.2005 r. (data wpływu 4.07.2005 r.) złożonego przez państwa Danutę i Jana T., działających jako opiekunowie prawni małoletniej Natalii T., o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, dotyczącej wyjaśnienia: czy w związku ze sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem darowizny zachowane zostanie prawo do zastosowanej ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przy zamieszkiwaniu przez obdarowaną w tym lokalu do czasu upływu okresu pięcioletniego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko przedstawione przez podatnika w zapytaniu za prawidłowe.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w dniu 9.06.2004 r. przed notariuszem została zawarta w formie aktu notarialnego umowa darowizny, mocą której małoletnia Natalia T. otrzymała od dziadków spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w R. W § 9 tegoż aktu notariusz jako płatnik podatku od spadków i darowizn zamieścił adnotację, iż podatku od darowizny nie pobrano zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28.07.1983 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) o podatku od spadków i darowizn, przy zaliczeniu obdarowanej do pierwszej grupy podatkowej, ponieważ państwo Danuta i Jan T. działając w imieniu małoletniej córki Natalii T. oświadczyli, że obdarowana nie jest właścicielem ani najemcą innego budynku mieszkalnego ani mieszkania oraz że zamieszka w nabytym lokalu w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego i będzie zamieszkiwać w tym lokalu mieszkalnym przez 5 lat. Obdarowana Natalia T. została zameldowana i zamieszkuje lokal będący przedmiotem darowizny. Obecnie rodzice jako opiekunowie prawni małoletniej obdarowanej zamierzają, po uprzednim uzyskaniu zgody Sądu na zadysponowaniem majątkiem córki, sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w R. osobie z najbliższej rodziny oraz deklarują, że małoletnia Natalia T. nadal będzie zamieszkiwać przedmiotowy lokal aż do upływu obowiązującego, pięcioletniego okresu.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zważył co następuje:

W myśl art. 16 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia w drodze spadku lub darowizny między innymi spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej (do której zalicza się m.in. wnuczkę - art. 14 ust 3 pkt 1 cytowanej ustawy) nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu. Ulga ta przysługuje spadkobiercom lub obdarowanym, którzy łącznie spełniają warunki enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, mianowicie:

  1. spełniają warunki określone w art. 4 ust. 4 (nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium RP),
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    - od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka nabytym lokalu lub budynku,
    - od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Jak wynika z powyższego, wśród warunków uprawniających do skorzystania z ulgi podatkowej ustawodawca nie zawarł zakazu zbywania nabytego w drodze spadku lub darowizny lokalu bądź budynku przy jednoczesnym w nim zamieszkiwaniu. Zatem zbycie przez spadkobiercę lub obdarowanego lokalu lub budynku, nie powoduje utraty prawa do ulgi określonej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli zbywca nadal będzie w nim mieszkał przez okres 5 lat.

Dokonując analizy stanu faktycznego, stanowiska przedstawionego w zapytaniu oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj