Interpretacja Urzędu Celnego w Rzeszowie
402000-PA-911-5/2005
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
402000-PA-911-5/2005
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Celny w Rzeszowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Opodatkowanie samochodów osobowych


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
pojazdy specjalne
sprzedaż krajowa


Pytanie podatnika
1. Czy w przypadku sprzedaży samochodu ( w okolicznościach przedstawionych powyżej) jako samochodu specjalnego powstaje obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku akcyzowego?2. Czy w przypadku nie wystąpienia obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego firma nasz może odliczyć zapłacony przy zakupie podatek akcyzowy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst Jednolity: Dz.U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60 z późn.zm.), po przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek strony z dnia 10-01-2005r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie, postanawia :
1 .uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w pkt.1 za prawidłowe.
2. uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w pkt.2 za nieprawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 08-03-2005r. do Naczelnika Urzędu Celnego w Rzeszowie wpłynął wniosek b/nr z dn. 03-03-2005r. Spółki „XXXXX” YYYYYY w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i obsługi nowych samochodów. W ramach tejże działalności dokonano m.in. importu samochodu osobowego m-ki X. Samochód ten poddano technicznym modyfikacjom zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 31.04.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.).
W wyniku dokonanych w przedmiotowym samochodzie zmian oraz na podstawie Zaświadczenia o Przeprowadzonym Badaniu Technicznym został on sprzedany jako samochód specjalny Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się o interpretacje przepisów i udzielenie informacji czy sprzedaż samochodu specjalnego (przed pierwszą rejestracją w kraju) rodzi obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym oraz czczy w przypadku braku takiego obowiązku podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku akcyzowego zapłaconego przy zakupie samochodu.
Zapytanie podatnika przybrało następująca postać:
1. Czy w przypadku sprzedaży samochodu ( w okolicznościach przedstawionych powyżej) jako samochodu specjalnego powstaje obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku akcyzowego...
2. Czy w przypadku nie wystąpienia obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego firma nasz może odliczyć zapłacony przy zakupie podatek akcyzowy...
Składający zapytanie stanął na stanowisku, iż :
Ad 1. Obowiązkowi akcyzowemu podlegają samochody osobowe. W opisywanym przypadku pojazd sprzedany został jako samochód specjalny i nie podlega obowiązkowi akcyzy.
Ad.2. Samochód zakupiony został jako osobowy, więc z prawem odliczenia zapłaconego podatku akcyzowego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie wyjaśnia:
Ustawa z dn.23.01.2004r. o podatku akcyzowym nie definiuje pojęcia samochodu osobowego. Art. 80 ust.1 poprzestaje na stwierdzeniu , iż akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Jednak w załączniku nr 1 do przedmiotowej ustawy „Wykaz wyrobów akcyzowych” pod poz.59 wymieniono samochody osobowe opisując je jako pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycja CN 8702) włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Wskazano tu jednocześnie właściwy dla tej grupy towarowej kod PKWiU : 34.10.2.
Sięgnięcie do tej klasyfikacji przy ustalaniu znaczenia terminu „samochody osobowe” jest o tyle uzasadnione, że w art. 3 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym wyraźnie wskazano, iż „do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy na terytorium kraju stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Polskiej Klasyfikacja Wyrobów i Usług rozróżnia :
- samochody osobowe – 34.10.2 ,
- pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu 10 osób lub więcej – 34.10.3,
- pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu towarów – 34.10.4,
- pojazdy mechaniczne przeznaczone do celów specjalnych – 34.10.5.

Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz. U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) definiuje pojęcie "samochód osobowy". Jest nim – zgodnie z art.2 pkt.40 - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu. Zdefiniowane zostało również pojęcie "pojazd specjalny", za który uważany jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji; (art. 2 pkt 36). Z definicji tej wynika, że pojazdem specjalnym może być zarówno samochód osobowy jak i ciężarowy, bowiem zgodnie z definicją zawartą w art.2 pkt 33 prawa o ruchu drogowym stanowią one pojazdy samochodowe.
W sprawie określenia, które pojazdy należą do pojazdów specjalnych oraz jakie wpisy w dowodach rejestracyjnych potwierdzają ten fakt, Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że faktycznie o rodzaju pojazdu rozstrzyga data pierwszej rejestracji i wpis w dowodzie rejestracyjnym.
Zgodnie bowiem z § 17 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych czynności organów związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach oraz zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach, wpisy w dowodach rejestracyjnych, dokonywane w dotychczas obowiązującym trybie zachowują swoją ważność.

Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym: „...w kompetencji organu podatkowego nie leży przekwalifikowanie pojazdu, w zależności od tego, w jakich celach wykorzystuje go właściciel. Określając stawkę podatku, organ uwzględnia dane techniczne pojazdu wynikające z dowodu rejestracyjnego...” (wyrok NSA z 17 czerwca 1994 r. SA/Gd 1411/93 Prokuratura i Prawo - dodatek 1995/4 poz. 57).
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst Jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60 z późn. zm.), dokumenty urzędowe (tu: dowód rejestracyjny) sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Natomiast § 3 ww. artykułu dopuszcza możliwość przeprowadzenia dowodu przeciwko dokumentom urzędowym. Ponadto, stosownie do art. 180 § 1 cytowanej ustawy, w postępowaniu podatkowym, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Zgodnie z art.79 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 29,poz.257 z późn.zm.)-podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.
Mając na uwadze, iż sprzedaż samochodu specjalnego, o którym mowa w Państwa zapytaniu nie została opodatkowana tym samym nie został spełniony warunek, o którym mowa w cytowanym wyżej artykule, dlatego też nie można odliczyć podatku akcyzowego przy zakupie samochodu.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jej wydania.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj