Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 1 -421/143 304/124/04
z 1 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 1 -421/143 304/124/04
Data
2005.02.01



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
podatnik
prawa autorskie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy działalność autorska polegająca na pisaniu książek (podręczniki szkolne) gdzie przenoszone są na ich wydawcę autorskie prawa majątkowe w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137. poz. 926 ze zm.). w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 31.12.2004 r. uprzejmie informuje.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Pani jest współautorem podręczników szkolnych (Matematyka 2001 - Gimnazjum. Zestaw pomocy dydaktycznych dla klasy I).W ramach zawartych umów z Wydawnictwem Szkolnym i Pedagogicznym Spółka Akcyjna w Warszawie, zobowiązuje się Pani do współredagowania książki (Matematyka 2001) w formie oryginalnej ewentualnie na płycie CD - ROM. Powyższe umowy nazwane są kolejno:
- Umowa z autorem utworu oryginalnego,
- Umowa z autorem scenariusza.
Następnie, na mocy niniejszych umów, przenoszone są na wydawcę wyłączne, autorskie prawa majątkowe do wykorzystywania utworu na określonych polach eksploatacji.W umowach określona jest wysokość wynagrodzenia. Za nowe tworzone podręczniki otrzymywane jest od wydawcy w trakcie roku niewielkie honorarium.Umowa zawiera również zapis iż w razie utraty lub zniszczenia egzemplarzy "utworu" przed wydaniem Wydawca ponosi jedynie koszt ich ich odtworzenia z oryginałów Autora, nie ponosi żadnej innej odpowiedzialności.Podatnik zalicza powyższe czynności do usług twórców i artystów wykonawców - związanych z kulturą (..), które jako wymienione w załączniku nr 4 (Wykaz usług zwolnionych od podatku) pod pozycją - 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.W zakresie rozliczeń w podatku dochodowym Podatnik stosuje 50% koszty uzyskania przychodu.
Ocena prawna stanu faktycznego :
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54. poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1. rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również : przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „wartości niematerialnych i prawnych. Niemniej jednak w świetle art. 22b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) oraz art. 16b ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Z 2000 r. Nr 54. poz. 654. ze zm.) wartościami niematerialnymi i prawnymi są : autorskie lub pokrewne prawa majątkowe.Z kolei w myśl art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 80. poz. 904, ze zm. ) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.Zgodnie z podaną definicją utworami są między innymi: obrazy, książki, programy komputerowe, audycje radiowe itp.W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.W pozycji - 11 ww. załącznika zawierającego „wykaz usług zwolnionych od podatku" wymieniono usługi ( PKWiU ex 92) związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:
*usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi<
• usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
• usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
• wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2). związanych z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10 ). świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33.. 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
• wstępu oraz wypożyczenia wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12,22.13) w zakresie usługświadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kultura (PKWiU92.5),
• działalności agencji informacyjnych,
• usług wydawniczych,
• usług radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem poz. 12.
Zatem usługi twórców i artystów wykonawców mających związek z kulturą (kluczowe znaczenie ma PKWiU ex 92) w rozumieniu przepisów, powyżej wymienionej, ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (....) wynagradzane w formie honorarium za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania podlegają zwolnieniu w podatku od towarów i usług.Zdaniem tut. organu działalność autorska polegająca na pisaniu książek z dziedzinliteratury fachowej (podręczniki szkolne), gdzie przenoszone są na ich wydawcę autorskie prawamajątkowe, jako wyszczególniona w pozycji - 11 załącznika nr 4 do ustawy, korzysta zezwolnienia w podatku od towarów i usług.Nadmienia się jednak, że z chwilą podjęcia innych czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług jest Pani zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 cyt. ustawy w terminie - przed dniem rozpoczęcia ich dokonywania z uwagi na przekroczenie w 2004 roku kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.Interpretacji niniejszej udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny (w tym: załączone 2 umowy) oraz obowiązujące na dzień jej wydania przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj