Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-30/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-30/05
Data
2005.07.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
użytkowanie wieczyste
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo odlicznie podatku VAT z faktury wystawionej przez komornika sądowego dokumentującej sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03 czerwca 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

- postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03 czerwca 2005 r. wystąpił Pan o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w wyniku licytacji zorganizowanej przez komornika sądowego nabył Pan wraz z małżonką, w ustawowej wspólności, prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (gruntu) oraz prawo własności położonych na tej nieruchomości budynków. Wartość rękojmi została wpłacona przez podatnika na konto komornika, pozostała wartość nieruchomości podatnik wpłacił na wezwanie Sądu Rejonowego na konto Sądu.

Sąd Rejonowy postanowieniem przysądził prawo wieczystego użytkowania przedmiotowej nieruchomości oraz prawo własności położonych na tej nieruchomości budynków, na rzecz Pana i małżonki. Postanowienie Sądu uprawomocniło się z dniem 22 maja 2005 r.

W dniu 30 maja 2005 r. Komornik Sądowy, na Pana żądanie, wystawił fakturę VAT dokumentującą sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie.

Na fakturze jako sprzedawcę wymieniono dotychczasowego właściciela (dłużnik), jako nabywcę wymieniono Pana firmę.

Prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych. Ww. środki trwałe będą w całości wykorzystywane do wykonywanych przez Pana czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Z informacji uzyskanych z Sądu Rejonowego jak i od komornika sądowego sprzedaż ww. prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie nie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ponieważ nie upłynęło 5 lat od momentu nabycia jej przez dłużnika.

Zdaniem Pana faktura VAT dokumentująca sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie została wystawiona prawidłowo. W związku z powyższym podatnik nabył prawo do odliczenia podatku VAT określonego w ww. fakturze.

Zgodnie z treścią art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Zatem za czynność stanowiącą przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel należy uznać przeniesienie, mocą postanowienia sądu o przysądzeniu, własności nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji, na osobę nabywcy ustaloną w postanowieniu o przybiciu (będącym końcowym etapem sprzedaży licytacyjnej).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Natomiast przepis art. 86 ust. 6 stanowi, iż zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie stosuje się do dostawy towarów, o których mowa wyżej, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponieważ w złożonym piśmie wskazał Pan, iż sprzedaż ww. prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie nie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdyż nie upłynęło 5 lat od momentu nabycia jej przez dłużnika, zatem w przedmiotowej sytuacji sprzedawana nieruchomość, przez komornika sądowego działającego w imieniu dłużnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwzględnieniem powołanego wyżej art. 18 ustawy.

Zgodnie z § 27 ust. 1 – 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), organy egzekucyjne określone w art. 19 i art. 20 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi, o których mowa w art. 758 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. -Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), dokonujący na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów; kopię faktury otrzymuje dłużnik.

Fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna spełniać warunki, o których mowa w § 12 i § 14 ust. 1, jak również zawierać nazwę i adres organów egzekucyjnych, określonych w ust. 1; jako sprzedawcę wpisuje się w fakturze nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawiania faktur uważa się podpisy kierownika organów egzekucyjnych (lub osób przez nich upoważnionych), o których mowa w ust. 1.

Kopię faktury, o której mowa w ust. 3, organ egzekucyjny przekazuje dłużnikowi, zachowując jedną kopię w swojej ewidencji.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy uznać, iż stanowisko Pana w kwestii odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez komornika sądowego dokumentującej sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie, jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, iż zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Spółki wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pan do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj