Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PD3/4111/415/0008/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/4111/415/0008/05
Data
2005.05.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
zaniechanie poboru podatku
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy otrzymana za pośrednictwem Urzędu Pracy dotacja z Funduszu Pracy przeznaczona na podjęcie działalności gospodarczej jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy należy zarówno środki z dotacji jak też wydatki pochodzące z tej dotacji ewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dotyczących przyznanej ze środków Funduszu Pracy dotacji na podjęcie działalności gospodarczej i wydatków z niej sfinansowanych oraz opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych tej dotacji

stwierdzam, że

  • stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym środków na podjęcie działalności gospodarczej jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego,
  • stanowisko dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków pokrytych ze środków otrzymanych na podjęcie działalności gospodarczej jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Ze złożonego wniosku wynika, że w dniu 18.10.2004r. otrzymała Pani ze środków Funduszu Pracy dotację na podjęcie działalności gospodarczej. Środki te w 2005r. wydatkowała na zakupy udokumentowane fakturami, które są podstawą do rozliczenia w Urzędzie Pracy. Z informacji uzyskanej w Urzędzie Pracy, który te środki przyznał wynika, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / zmiany wprowadzone ustawą z dnia 12.11.2003r. / wolne od podatku dochodowego są wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa.

Zdaniem Pani dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zatem nie należy jej wykazywać w zeznaniu rocznym za 2004r. Nie ma Pani również obowiązku ewidencjonowania otrzymanej dotacji oraz wydatków pokrytych z tej dotacji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Przywołany przez Panią we wniosku przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego nie ma zastosowania.

W myśl przepisu art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. Nr 99, poz. 1001) starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 14 ust.2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów ( przychodów) (Dz. U. Nr 70, poz. 630) na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r.Nr 8, poz. 60) zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196, poz.2018), stanowiących pomoc de minimis w rozumieniu art. 2 rozporządzenia komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz.WE L 10 z dnia 13.01.2001) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.

Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005r.

Zatem otrzymane w 2004r. środki na podjęcie działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie należy ich wpisywać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak również wykazywać w zeznaniu za 2004r.

W myśl art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Z treści art.22 ust. 1 wynika, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności gospodarczej.

Koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione- zgodnie z art. 22 ust. 4.

Jednocześnie zgodnie z art. 24a ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „ księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Zasady dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Pokryte z tej dotacji wydatki w 2005r. stanowią koszty uzyskania przychodów wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej i należy je wykazać w księdze podatkowej zaprowadzonej na 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj