Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP-406/28/2005
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/28/2005
Data
2005.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
dotacja
odliczenie podatku od towarów i usług
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
program pomocowy


Pytanie podatnika
1. Czy kwota pomocy finansowej otrzymanej od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli, tak to w jakiej wysokości?
2. Czy podatnikowi przysługuje w pełnej wysokości prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu środków trwałych, finansowanych z funduszy własnych oraz uzyskanych w ramach powyższej pomocy?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach, dokonując interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 marca 2005 r.

postanawia potwierdzić prawidłowość stanowiska wnioskodawcy

UZASADNIENIE

Stan faktyczny wynikający z wniosku: Podatnik zawarł w dniu 16 kwietnia 2004 r. umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie udzielenia pomocy finansowej z funduszy Unii Europejskiej i funduszy krajowych. W dniu 13 sierpnia 2004 r. Agencja przekazała kwotę 70.000 zł co stanowiło 47,96% kosztów netto planowanego przedsięwzięcia.Pozostałą część kwoty netto, jak również cały podatek od towarów i usług, Podatnik pokrył z własnych środków. Ze środków tych wnioskodawca zakupił trzy nowe samochody dostawcze.
Pytanie dotyczy: czy otrzymana kwota pomocy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w jakiej wysokości oraz czy od zakupu środków trwałych przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w pełnej wysokości...
Stanowisko wnioskodawcy: otrzymana kwota pomocy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w pełnej wysokości.

Odnosząc się do zagadnienia opisanego we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia:
W myśl zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Stosownie do postanowień art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 ustawy. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Podstawą oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze jest stwierdzenie, czy są one dokonywane w celu sfinansowania, czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi.Tym samym otrzymana dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze nie mająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie jest bowiem obrotem w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeśli chodzi o kwestię prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od zakupu opisanych we wniosku samochodów dostawczych wyjaśnia się, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy (art. 86 ust. 1).
Zapis art. 86 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru podanego w tym przepisie - kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca - nie więcej niż 5000 zł.

Jeśli zatem nabyte przez Pana samochody są samochodami typowo ciężarowymi lub samochodami, których ładowność określona w wyciągu ze świadectwa homologacji jest wyższa niż wynikająca z opisanego w art. 86 ust. 3 ustawy wzoru i świadczone przez Pana usługi służą sprzedaży opodatkowanej, przysługuje Panu prawo do odliczenia od podatku należnego kwot podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych towarów w całości.

Jednocześnie informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji, który jest taki sam, jak w dniu zaistnienia zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, które należy wnieść za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj