Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2/423/59/05/JB
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2/423/59/05/JB
Data
2005.07.26



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
należności licencyjne
obowiązek płatnika
program komputerowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych od dokonywanych wypłat należności wynikających z zawartej przez Spółkę umowy sublicencyjnej użytkowania oprogramowania kumputerowego w automatach hazardowych.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9.05.2005 r. (data wpływu 10.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem u źródła należności za użytkowanie programu komputerowego wypłacanych osobom, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 09.05.2005 r. (data wpływu 10.05.2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie przepisów art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) od dokonywanych wypłat należności wynikających z zawartej przez Spółkę umowy.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka zawarła umowę sublicencyjną użytkowania oprogramowania z firmą mającą swoją siedzibę na terenie Cypru. Przedmiotem sublicencji jest prawo użytkowania oprogramowania komputerowego w automatach hazardowych, użytkowanych przez nią w punktach gier na automatach o niskich wygranych. Umowa stanowi załącznik do przedmiotowego wniosku.Zdaniem Spółki powinna pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od omawianych wypłat w wysokości 5 %.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) osoby prawne, które dokonują wypłat należności m. in. z praw autorskich lub praw pokrewnych (...) w tym również ze sprzedaży tych praw osobom, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy obowiązane są jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy w wysokości 20 % przychodu.

Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 21 ust. 2 ww. ustawy). Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. Na podstawie art. 12 ust. 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523) mającej zastosowanie do opodatkowania należności licencyjnych należności te mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, lecz podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 5 % kwoty brutto tych należności.Pojęcie należności licencyjnych zdefiniowane zostało ust. 3 art. 12 ww. Umowy i oznacza wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla telewizji lub radia, patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy lub technologii produkcji, albo za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

W celu zinterpretowania przepisu art. 12 ust. 2 ww. umowy należy mieć na uwadze zapisy Komentarza do Modelowej Konwencji OECD. Zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem wyrażonym w Komentarzu (pkt 13.1 Komentarza do art. 12 - wersja z 2000 r.), oprogramowanie komputerowe, o ile ustawodawstwo wewnętrzne dotyczące praw autorskich bezpośrednio tego nie stanowi, ma być traktowane jako utwór literacki, artystyczny lub naukowy, przy czym o ile ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej, najwłaściwsze jest traktowanie programu komputerowego jako dzieła naukowego. W powyższym rozumieniu oprogramowanie komputerowe w rozumieniu ustawodawstwa polskiego traktowane jest co do zasady jako dzieło literackie. W art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.) wyraźnie stwierdzono, że programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie. A zatem płatności związane z przekazywaniem praw do programów komputerowych wchodzą z zakres pojęcia należności licencyjnych w rozumieniu ww.umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (niezależnie od tego czy zostało to literalnie stwierdzone w danej umowie).

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym w ocenie tut.organu podatkowego zachodzą przesłanki do objęcia tej transakcji zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 5 %, wynikającej z art. 12 ust. 2 ww. Umowy zgodnie z art. 26 ust 1 ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., bowiem płatnik posiada certyfikat rezydencji podatnika dla celów podatkowych wystawiony przez administrację podatkową Cypru. Dokument załączony do wniosku, jak wynika z tłumaczenia doręczonego na wezwanie tut. organu spełnia wymóg art. 26 ust. 1 ww. ustawy dokumentowania miejsca siedziby nierezydenta-podatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj