Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lęborku
ULP-II-415/7/MM/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ULP-II-415/7/MM/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Lęborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółka cywilna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokonywać odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wniesionego aportem do spółki cywilnej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn: Dz.U. z 2005, nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.03.2005r. Pana o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości dokonywania przez spółkę cywilną odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wniesionego do spółki cywilnej jako wkład przez jej udziałowców - będącymi zarazem współwłaścicielami tego prawa i bez zachowania formy aktu notarialnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku nie podziela stanowiska przedstawionego w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Dnia 15 marca 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pana, uzupełniony w dniach 26.04.2005r. oraz 04.05.2005, z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tj. „Czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wniesionego do spółki cywilnej wkładu w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będącego współwłasnością jej udziałowców bez zachowania formy aktu notarialnego...”

Podatnik stoi na stanowisku, że w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) a w szczególności art. 22 ust. 8 i art. 22a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego i umowy spółki, możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wniesionego w umowie spółki cywilnej wkładu w postaci tego prawa, będącego współwłasnością w częściach ułamkowych jej udziałowców – bez zachowania formy aktu notarialnego.

Stan faktyczny

Dnia 02.12.2004r. Pani, Pan oraz Pan zawarli pisemną umowę spółki cywilnej (bez udziału notariusza) pod nazwą. Zgodnie z § 4 tej umowy, wspólnicy wnieśli do spółki między innymi aport w postaci współwłasności spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu użytkowego położonego w . Każdy ze wspólników wniósł do spółki 1/3 udziału przysługującego mu prawa własnościowego do lokalu użytkowego.

Stosownie do art. 244 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. z późn. zm.) ograniczonymi prawami rzeczowymi są: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka.

Zgodnie z art. 22b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych,
  7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W myśl zaś art. 22g ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia udziału, wartość niematerialną i prawną, nie wyższą jednak od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Stosownie do powyższych przepisów, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego podlega amortyzacji przez osoby prowadzące działalność gospodarczą (spółkę cywilną) jako wartość niematerialna i prawna.

W myśl art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Natomiast według art. 863 § 1-3 tej ustawy:

  • wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku,
  • w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników
  • w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.

Z powyższych regulacji prawnych wynika, iż z chwilą wniesienia wkładu do spółki, wspólnik traci prawo do rozporządzania nim, ponieważ wkład ten staje się majątkiem wszystkich wspólników.

Art. 196. § 1 i 2 Kodeksu cywilnego stanowi, iż współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż współwłasność przedmiotowego lokalu przysługuje w 1/3 Panu, zaś w 2/3 małżeństwu . Jest więc to współwłasność w częściach ułamkowych. Jednakże wniesienie tego lokalu do utworzonej przez jego współwłaścicieli spółki cywilnej spowoduje przemienienie współwłasności w częściach ułamkowych na współwłasność łączną. Powyższe wymaga jednak przeniesienia przez współwłaścicieli swoich praw (udziałów) w tym lokalu na spółkę.

Zgodnie z art. 172 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jak i ułamkowej części tego prawa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

W świetle przytoczonego przepisu, zmiana prawa współwłasności do lokalu w częściach ułamkowych na współwłasność łączną musi być dokonana z zachowaniem formy aktu notarialnego, który jest niezbędny w niniejszej sprawie do dokonywania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko niniejsze znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie NSA. Z tezy uchwały siedmiu sędziów NSA w Warszawie z dnia 05.11.2001r. sygn. akt FPS 6/01 wynika, iż nie jest dopuszczalne dokonywanie w ciężar kosztów uzyskania przychodów działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których współwłaścicielami w częściach ułamkowych są wspólnicy tej spółki, w sytuacji, kiedy środki te nie zostały wniesione jako wkład do spółki.

Wobec powyższego w przedstawionych stanie faktycznym i prawnym, tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska wyrażonego w zapytaniu wnioskodawcy, iż możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wniesionego do spółki cywilnej wkładu w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będącego współwłasnością w częściach ułamkowych, bez zachowania dla tej czynności formy aktu notarialnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj