Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/DF1/415-26/52/05/AS
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US38/DF1/415-26/52/05/AS
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
ugody
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie na podstawie zawartej ugody sądowej zadośćuczynienia (odszkodowania)z tytułu rozwiązania umowy cywilnoprawnej o zarządzanie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.01.2005r. (data wpływu do tut. organu 03.02.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 18.03.2005r. (data wpływu 24.03.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana wyrażone we wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 03.02.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Wniosek uzupełniono w dniu 24.03.2005r., wyczerpująco przedstawiając stan faktyczny sprawy.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy i przedstawionego materiału dowodowego w 2002r. został Pan odwołany ze stanowiska Prezesa Zarządu Towarzystwa ...... S.A.. W spółce świadczył Pan pracę na podstawie kontraktu. Pomimo zagwarantowanego w § 9 umowy o pracę, prawa do odprawy w wysokości 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy obowiązywania umowy o pracę, w przypadku rozwiązania umowy o pracę - nie otrzymał Pan należnego świadczenia ani ekwiwalentu za zaległy urlop.. W wyniku zawartej ugody sądowej, Towarzystwo w 2004 roku wypłaciło Panu kwotę pieniężną jako zadośćuczynienie z tytułu umowy cywilnoprawnej o zarządzanie.

Zdaniem wnioskodawcy, zagwarantowane ugodą sądową zadośćuczynienie (odszkodowanie), które w żaden sposób nie pokrywa korzyści, jakie osiągnąłby otrzymując zaległe świadczenia, wynikające z umowy o pracę oraz ww. odprawę, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolnione od podatku.

Po dokonaniu oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów nie podziela Pana poglądu zawartego w pismach z dnia 28.01.2005r. i 18.03.2005r.

W ocenie tut. organu zadośćuczynienie (odszkodowanie) otrzymane przez Pana w wyniku ugody sądowej z powodu rozwiązania z Panem przez Towarzystwo umowy o pracę było wypłatą pieniężną mającą swe źródło w stosunku pracy - wynikającą z umowy o pracę, a nie odszkodowaniem przewidzianym w ustawach, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na mocy przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowanie otrzymane przez Pana na podstawie § 9 umowy o pracę jest wyłączone ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Wymienione odszkodowanie nie korzysta również ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 3b) powołanej wyżej ustawy. Przepisy te dotyczą "innych" nie wymienionych wcześniej (w art. 21 ust. 1 pkt. 3 i 3a ustawy) odszkodowań. Nie dotyczą natomiast stanu faktycznego zaistniałego w niniejszej sprawie, bowiem otrzymane przez Pana odszkodowanie jest odszkodowaniem wynikającym ze stosunku pracy i zawartej umowy o pracę i winno być opodatkowane na zasadach ogólnych.

W świetle powyższego stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj