Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.I415/29/05/P
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.I415/29/05/P
Data
2005.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
małżonek
praca małżonka
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy współmałżonek wspólnika spółki będzie mógł świadczyć usługi kierowania pojazdem dla spółki jako zarejestrowany podmiot gospodarczy?


Stan faktyczny: Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka będzie współpracowała z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, świadczącą usługi w zakresie wykonywania usług kierowania samochodem na terenie kraju i Unii Europejskiej.

Działalność kontrahent będzie rozliczał na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Działalność prowadzona będzie przez współmałżonka jednego ze wspólników spółki, który obecnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako kierowca.

Koszt wynagrodzenia małżonka wspólnika nie stanowi kosztów uzyskania przychodów dla żadnego ze wspólników spółki.

Stanowisko pytającego: Współmałżonek wspólnika spółki będzie mógł świadczyć usługi kierowania pojazdem dla tej spółki jako zarejestrowany podmiot gospodarczy.Rachunek lub, ewentualnie faktura VAT za świadczone usługi wystawiona przez niego dla spółki będzie podstawą do zakwalifikowania jej w ciężar kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki. W związku z powyższym, usługi kierowania pojazdem świadczone przez współmałżonka jednego ze wspólników na rzecz spółki, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

We wskazanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) zgodnie z nim, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Zgodnie z art. 22 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów w art. 23.

Współmałżonek wspólnika nie będzie związany ze spółką umową o pracę, lecz w opisanym stanie faktycznym świadczyć będzie usługi jako odrębny podmiot, tzn. przedsiębiorca. Będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, a dochody jego będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym, uznać należy, iż rachunki (faktury VAT) za usługi kierowania pojazdem w przedmiotowym stanie faktycznym będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla każdego ze wspólników spółki.

W związku z powyższym należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj