Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/10/2005/P
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/10/2005/P
Data
2005.08.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
świadczenia na rzecz pracowników
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Jednostka prosi o wyjaśnienie czy podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymane przez pracowników świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy tj. ręcznik , mydło i papier toaletowy?


W dniu 06.07.2005r. jednostka złożyła w tutejszym Urzędzie pisemne zapytanie dotyczące zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości materiałów BHP tj. ręczników, mydła i papieru toaletowego wydawanych zatrudnianym pracownikom. W pismach z dnia 25.07.2005r. i 09.08.2005r. jednostka uzupełniła swój wniosek o szczegółowe przedstawienie stanu faktycznego. W złożonych pismach jednostka wyjaśnia, że w 2005r. wydała zatrudnianym pracownikom świadczenia rzeczowe w postaci: ręcznika, mydła i papieru toaletowego. Wydanie powyższych przedmiotów wynika z treści § 5 pkt 17 Regulaminu jednostki zgodnie z którym ma obowiązek zaopatrzenia pracowników w środki higieny indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Szczegółowy wykaz przyznanych środków higieny osobistej zawiera załącznik nr 3 do zarządzenia nr 17/2005 z 9 czerwca 2005r. w sprawie wprowadzenia instrukcji, w sprawie zasad gospodarowania odzieżą ochronną, roboczą i środkami ochrony indywidualnej w jednostce. W załączniku tym, wg wyjaśnienia jednostki, jako środki higieny osobistej wymieniono: ręcznik, mydło i papier toaletowy. Przedstawiając swoje stanowisko jednostka stwierdziła, że nie należy naliczać podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości wydanych pracownikom materiałów BHP.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:
W myśl przepisu art. 21 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W treści artykułu nie został podany katalog świadczeń rzeczowych lub ich ekwiwalentów, których otrzymanie nie powoduje powstania obowiązku podatkowego jednakże ustawodawca dał delegację ustawową odnoszącą się do "innych ustaw".
Ustawą, która określa obowiązki pracodawcy względem pracownika m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998r. Nr 21 poz. 94 ze zm.). W oparciu o przepisy w.cyt. ustawy pracodawca, w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, ustala regulamin pracy. Regulamin ten, zgodnie z art. 104 §1 pkt 1 ustawy Kodeks pracy powinien ustalać w szczególności wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej. Jak wynika z wyjaśnień zawartych we wniosku jednostki oraz pismach uzupełniających, jednostka posiada regulamin pracy, w którym szczegółowo wymieniono w jakie środki higieny osobistej jednostka jako pracodawca ma obowiązek wyposażyć swoich pracowników. Zgodnie z powyższym wyjaśnieniem w wykazie środków higieny osobistej wymieniono: mydło, ręcznik i papier toaletowy.

Reasumując; wydawanie przez jednostkę swoim pracownikom świadczeń rzeczowych - środków higieny osobistej w postaci ręcznika, mydła i papieru toaletowego wynika z treści przyjętego w jednostce regulaminu pracy ustalonego na mocy przepisów ustawy Kodeks pracy. Zatem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość przekazywanych przez jednostkę swoim pracownikom środków higieny osobistej wymienionych we wniosku tj. mydła, ręcznika i papieru toaletowego jest wolna od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego stanowisko przedstawione w zapytaniu w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe ponieważ jest zgodne z obowiązującymi w chwili zaistnienia zdarzenia przepisami prawa podatkowego.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez jednostkę, w stanie prawnym obowiązującym w dniu złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj