Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO III 443/26/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO III 443/26/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
program pomocowy (SAPARD)
rolnik ryczałtowy
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy będąc rolnikiem ryczałtowym przysługuje zwrot z tytułu realizacji inwestycji?


Na podstawie art.14a §1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art.43 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535, z 2005 r. Nr 14, poz.113, Nr 90, poz.756), § 23 - 34 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku A D, z dnia 9.05.2005 r., uzupełnionego dnia 16.06.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku

Wnioskiem z dnia 9.05.2005 r. A D zwróciła się o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej przepisów VAT w oparciu o ustawę z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90, poz.756). Przedmiotem jej miało być udzielenie informacji o braku możliwości odzyskania podatku VAT.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku A D prowadzi gospodarstwo rolne. Jako rolnik ryczałtowy dokonuje dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej podmiotom nie będącymi podatnikami podatku od towarów i usług. Ponadto wnioskujący nie prowadzi żadnych innych usług.Wszelkie środki do produkcji rolnej tj. paliwa, oleje, maszyny i części zamienne, akcesoria, nawozy sztuczne, środki ochrony roślin, nasiona i sadzeniaki które kupuje obciążone są podatkiem od towarów i usług, który jest dla niej nie do odzyskania. Podatnik w 2004 r. realizował inwestycję pod nazwą "budowa przechowalni ziemniaków" przy udziale środków z programu SAPARD. Z uwagi na to, że jest rolnikiem ryczałtowym, podatek VAT był dla niej kosztem kwalifikującym się do zwrotu z tytułu realizacji tej inwestycji. W czasie trwania budowy za materiały budowlane, usługi budowlane płaciła należne kwoty wraz z podatkiem VAT. Zgodnie z umową z ARiMR po zakończeniu budowy i rozliczeniu się, część kosztów wraz z podatkiem VAT została jej zwrócona.Po analizie przedstawionego przez pytającego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić, że zgodnie z art.43 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535, z 2005 r. Nr 14, poz.113, Nr 90, poz.756) zwalnia się od VAT dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnik ryczałtowy dokonując sprzedaży zwolnionej ma możliwość odzyskania podatku zawartego w cenie nabywanych niektórych środków produkcji dla rolnictwa, o ile dokonuje dostawy na rzecz podatników VAT, którzy rozliczają ten podatek. Gdyż, zgodnie z art.115 ust.1 powyższej ustawy mają możliwość otrzymania zryczałtowanej kwoty zwrotu podatku. Jeżeli dostawa następuje na rzecz innych podmiotów -możliwości zwrotu nie ma.

Pytającej nie przysługuje również zwrot podatku na podstawie przepisów rozdziału 12 (§ 23 - § 34) rozporządzenia ministra finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) dotyczącego przypadków, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunków i trybu dokonywania tego zwrotu, gdyż nie spełnia wymogów określonych w tych przepisach.

W przedstawionym własnym stanowisku pytający poinformował, że nie odzyskuje podatku VAT.Wobec powyższego tut. organ podziela stanowisko pytającego w tym zakresie.

Powyższa informacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego opisanego w piśmie z dnia 09.05.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj