Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-10/VII/2005
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-10/VII/2005
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
emerytura
opodatkowanie dochodów
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy otrzymane emerytury: polska i zagraniczna ze Stanów Zjednoczonych, powinny być wykazane w jednym zeznaniu podatkowym za 2004 rok?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) oraz art. 3 ust. 1 , art. 4a ,art 27 ust. 9 oraz art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17 lutego 2005 roku (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 22.03.2005 r.), uzupełnionego w dniu 13.04.2005 r.- w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


p o s t a n o w i ł


- podzielić Pana stanowisko w sprawie, że otrzymywana przez Pana emerytura ze Stanów Zjednoczonych oraz emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, powinny być wykazane w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu PIT-36 za 2004 rok.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 17 lutego 2005 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy otrzymywane emerytury: polska i zagraniczna ze Stanów Zjednoczonych, powinny być wykazane w jednym zeznaniu podatkowym za 2004 rok?

Stan faktyczny: W 2004 roku uzyskał Pan dochody z tytułu emerytury krajowej wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz emerytury zagranicznej otrzymywanej ze Stanów Zjednoczonych. Emerytura zagraniczna przekazywana jest Panu bezpośrednio na Pana konto w banku w USA. Nie korzysta Pan z pośrednictwa żadnego banku w Polsce. Część emerytury zagranicznej tj. 85% wartości świadczenia opodatkowana jest podatkiem w Stanach Zjednoczonych w wysokości 30%.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony emerytury krajowa i zagraniczna powinny być wykazane w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu PIT-36 za 2004 rok a podatek zapłacony za granicą odliczony od łącznego podatku od w/w źródeł.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z treścią art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).Zgodnie z art. 4a w/w ustawy, przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Biorąc pod uwagę powyższe należy rozumieć, iż opodatkowaniem w Polsce objęte są więc zarówno dochody ze źródeł krajowych jak i zagranicznych. W związku z tym, że miejscem Pana zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do dochodów osiągniętych przez Pana, bez względu na rodzaj tych dochodów, ma zastosowanie zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Art. 20 ust. 1 - umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki, o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie w dniu 08 października 1974 r. (Dz. U z 1976 r. Nr 31, poz. 178) - zawiera przepis dotyczący zwolnienia od podwójnego opodatkowania i tak: podwójnego opodatkowania dochodów będzie się unikać w następujący sposób: zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Powyższe postanowienie cytowanej umowy zawarte zostało w treści art. 27 ust. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli podatnik o którym mowa w art. 3 ust. 1 osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Mając na względzie powyższe uzasadnienie, na podstawie opisanego stanu faktycznego zawartego w Pana wniosku oraz stanu prawnego organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj