Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/116/05
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/116/05
Data
2005.08.01



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z reprezentacją (zakup eleganckiej odzieży w celu godnego reprezentowania firmy)?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach z dnia 13.05.2005 r. nr PP.406/30/2005/B, w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60)

zmienia przedmiotowe postanowienie

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 16.03.2005 r., (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 18.03.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach o udzielenie pisemnej interpretacji m.in. w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z reprezentacją (zakup eleganckiej odzieży w celu godnego reprezentowania firmy). Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionej odzieży pod warunkiem nie przekroczenia limitu 0,25% obrotu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach w drodze postanowienia z dnia 13.05.2005 r. Nr PP.406/30/2005/B, udzielił interpretacji, zgodnie z którą mimo iż wydatki z uwagi na przekroczony limit nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to istnieje zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy możliwość odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem że wydatki te są związane z czynnościami określonymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane podatkiem należnym.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zakup eleganckiej odzieży jest zakupem przeznaczonym na cele osobiste podatnika, nie jest więc kosztem uzyskania przychodów o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku ńależnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje pod warunkiem, że wydatki na nabycie towarów i usług mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (..). W sytuacji jednak gdy wydatki są związane z dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, mimo iż wydatki te nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem że czynność przekazania towarów podlegała opodatkowaniu.

W świetle powyższego, podatek naliczony związany z zakupem eleganckiej odzieży w celu godnego reprezentowania firmy nie podlega odliczeniu, gdyż ww. wydatek nie jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym a nie ma zastosowania art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy, gdyż z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że Spółka opodatkowała ww. czynność przekazania.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego należy uznać za rażąco naruszające dyspozycję przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj