Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PDI-B-415/12/05
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-B-415/12/05
Data
2005.09.01



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
odstąpienie od umowy
odszkodowania
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy, zasądzone wyrokiem sądu, odszkodowanie z tytułu uchylenia się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.07.2005 r. uzupełnionego w dniu 09.08.2005 r. oraz 19.08.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie o konieczności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądowym za uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.07.2005 r. (data wpływu 01.08.2005 r.) uzupełnionym dnia 09.08.2005r. "X" zwrócił się w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik, płatnik lub inkasent składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy, jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

"X" uchylił się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę z pracownikiem. Wyrokiem Sądu Okręgowego został zobowiązany do wypłaty odszkodowania, które zostało przyznane na podstawie art. 390 § 1 i art. 471 Kodeksu Cywilnego .

We wniosku zajęto stanowisko, że odszkodowanie stanowi zrekompensowanie utraconych korzyści w postaci wynagrodzenia za pracę, w związku z czym mając na uwadze treść art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r . Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 , 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego i załączonych dokumentów wynika, iż odszkodowanie to zasądzono na podstawie art. 390 k.c. w związku z poniesieniem szkody przez stronę w postaci utraconych zarobków wskutek nie zawarcia przyrzeczonej umowy o prace na kolejny rok.

Powyższe odszkodowanie ma więc na celu zrekompensowanie utraconych korzyści które podatnik mógłby uzyskać, gdyby mu szkody nie wyrządzono, w związku z czym, zgodnie z w/w przepisem, przychód z tego tytułu został wyłączony ze zwolnienia.

Stanowisko strony, że odszkodowanie powyższe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest słuszne.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b §1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta .

Jeżeli płatnik, podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawarta w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj