Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-1/443/37/2004/KM
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443/37/2004/KM
Data
2004.12.31



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
bonus
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymany przez Wnioskodawcę bonus finansowy w momencie zapłaty zobowiązania walutowego z tytułu rekompensaty deprecjacji waluty polskiej jest usługą i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 21.12.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14a, § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest ustalenie czy otrzymany przez Wnioskodawcę bonus finansowy w momencie zapłaty zobowiązania walutowego z tytułu rekompensaty deprecjacji waluty polskiej jest usługą i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ramach rozliczeń transakcji z macierzystą firmą z Austrii przyjęto wewnętrzny kurs EURO w stałej wysokości 4,25 PLN/EURO. W przypadku gdy rynkowy kurs EURO jest wyższy niż 4,25 PLN/EURO, Spółka wówczas w EURO równowartość należności wyliczonej wg kursu wewnętrznego. 4,25 PLN/EURO. Dla celów podatkowych faktura dokumentująca dostawę jest przeliczana na złote polskie wg kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury. Powstałe w wyniku zrealizowania takiej operacji, różnice kursowe nazywane są przez Spółkę bonusem finansowym. Zdaniem Spółki tak nazwany bonus finansowy nie podlega uregulowaniom ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, (Dz. U. nr 54, poz. 535).

Odpowiadając na powyższe zapytanie tut. Urząd potwierdza zasadność stanowiska Wnioskodawcy.
Opisany stan faktyczny nie jest związany z otrzymaniem od kogokolwiek bonusa finansowego (premii pieniężnych). Nie występuje tu żadne zdarzenie oznaczające wykonanie czynności (dostawa towaru, świadczenie usługi) za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, (Dz. U. nr 54, poz. 535).
Dodatkowa korzyść wynikająca z różnic kursowych waluty EURO nie podlega opodatkowaniu na gruncie przepisów ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj