Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/14/2004/RB
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/14/2004/RB
Data
2004.11.26



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
posiłek profilaktyczny
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy przy nabyciu posiłków profilaktycznych nabywa się prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony z tytułu ww. zakupów ?.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 20.10.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Podatnik nabywa posiłki profilaktyczne, gdyż jest zobligowany do ich wydawania pracownikom na podstawie przepisów kodeksu pracy i bhp. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia, czy Wnioskodawca nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony z tytułu ww. zakupów. Podatnik ma w tym zakresie wątpliwość z uwagi na brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Przepis ten wyklucza możliwość obniżenia podatku należnego o naliczony z tytułu m.in. zakupu usług gastronomicznych, chyba że usługi te nabywane byłyby dla celów odprzedaży w ramach usług turystycznych czy przewozu osób. Podatnik uważa, że prawo odliczenia podatku mu przysługuje, gdyż towary te w omawianym przypadku nie służą relaksowi czy rozrywce, nie są dobrami luksusowymi. Odpowiadając na powyższe zapytanie należy wskazać, że argumenty podniesione przez Wnioskodawcę nie są wystarczające do potwierdzenia przedstawionego stanowiska. W celu analizy przedmiotowego zagadnienia należałoby zacząć od zaklasyfikowania ww. usług - wg nomenklatury PKWiU, będących przedmiotem nabycia. Podatnik, jak można przypuszczać nie dysponuje opinią organów statystycznych z tego zakresu. Należy wskazać, że w myśl ww. klasyfikacji usługi gastronomiczne oznaczone zostały symbolem 55.3. Odmiennie zostały zaklasyfikowane usługi związane z przygotowywaniem i dostarczaniem posiłków dla odbiorców zewnętrznych - PKWiU 55.52. W naszej ocenie taki stan faktyczny odpowiada opisanemu przypadkowi.
Powyższe zróżnicowanie w zaklasyfikowaniu ww. czynności pozwala na stwierdzenie, że w opisywanym przypadku nie dochodzi do zakupu usług gastronomicznych, wyłączonych z prawa odliczania podatku. Zasadnym byłoby jednakże zwrócenie się w tej sprawie do Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29), właściwego do wydania opinii z tego zakresu. Zakwalifikowanie ww. czynności wg zasady wyżej określonej oznaczać będzie potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj