Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-98/CIT/05
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-98/CIT/05
Data
2005.08.03


Referencje


Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przekazanie nieodpłatne
przychód


Pytanie podatnika
Czy powstanie przychód w rozumieniu przepisów podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu przekazania gminie majątku - budynków mieszkalnych?


W dniu 11 maja 2005r. wpłynął wniosek Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony pismem z dnia 21.07.2005r.

W złożonym wniosku Pytająca przedstawiła następujący stan faktyczny.

Wnioskująca powstała w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego. Wszystkie udziały objął Skarb Państwa i pokrył je wkładem niepieniężnym w skład którego weszły nieruchomości, ruchomości oraz inwentarz żywy. W momencie tworzenia Spółki, jako składniki majątkowe zostały m.in. wniesione wielorodzinne budynki mieszkalne.

Spółka informuje, że nie zajmuje się obrotem nieruchomościami, otrzymała je w momencie powstania i aktualnie racjonalizując majątek pozostawia tylko ten majątek, który jest związany z jej bezpośrednią działalnością (hodowla i świadczenie usług w zakresie inseminacji zwierząt).

Na podstawie ustawy z dnia 12 października 1994r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. 119, poz. 567 ze zm.), Wnioskująca postanowiła przekazać gminie budynki mieszkalne wraz z gruntem, rozpoczynając stosowną procedurę w tym zakresie. Jak wskazuje Podatnik, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przekazanie jest nieodpłatne.

Spółka posiada w księgach rachunkowych budynki mieszkalne wraz z gruntem, które to budynki podlegają amortyzacji.

Wnioskująca informuje, że w budynkach mieszkalnych znajdują się lokale mieszkalne sprzedane dotychczasowym najemcom, dla których w momencie sprzedaży została ustanowiona odrębna własność lokali. W momencie sprzedaży lokali i ustanowienia odrębnej własności lokali, na podstawie aktów notarialnych i faktur sprzedaży, wartość początkowa, umorzenie i wartość netto budynków mieszkalnych ulegały częściowemu obniżaniu. Jednocześnie, wydzielone (sprzedane) lokale mieszkalne nie figurują w księgach Spółki.

Poza wyodrębnionymi lokalami cała pozostała część budynków mieszkalnych wraz z częścią gruntu jest własnością Podatnika.

Ponadto, w momencie przekazania budynków, Wnioskodawca wycofa budynki z ksiąg na podstawie aktu notarialnego.

Spółka zapytuje, czy powstanie przychód w rozumieniu przepisów podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu przekazania gminie majątku - budynków mieszkalnych...

Zdaniem Pytającej, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych nie wystąpi przychód z tytułu przekazanego gminie majątku – budynków mieszkalnych.

W przedstawionym stanie faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Przepisy art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zawierają katalog przychodów podlegających opodatkowaniu. Przywołana regulacja nie wskazuje, aby nieodpłatne przekazanie środków trwałych w postaci budynków mieszkalnych generowało przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W opisanym stanie faktycznym nie znajdzie również zastosowania przepis art. 13 ust. 1 ustawy podatkowej, który stanowi, iż za przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

W analizowanym przypadku ma miejsce nieodpłatne przekazanie nieruchomości - budynków mieszkalnych gminie, a nie nieodpłatne udostępnienie do używania innym osobom prawnym i fizycznym.

Z uwagi na powyższe należało podzielić stanowisko Spółki stwierdzające, iż dla celów podatku dochodowego od osób prawnych nie wystąpi przychód z tytułu nieodpłatnie przekazanego gminie majątku – budynków mieszkalnych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj