Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0034/05
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0034/05
Data
2005.08.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
objęcie (nabycie) akcji
prawo poboru
sprzedaż akcji
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży papierów wartościowych nabytych w grudniu 2003r. w ramach prawa poboru jako prawa do akcji (PDA), które w marcu 2004r. zasymilowały się z pozostałymi akcjami podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia Pana ... na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 9 czerwca 2005r. Nr DF/415-441/05/FW dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 marca 2005r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od zysków kapitałowych dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia w 2004r. papierów wartościowych.

Podatnik jako inwestor giełdowy i akcjonariusz spółki giełdowej nabył 5 grudnia 2003r. prawo nabycia w drodze prawa poboru akcji tej spółki z nowej emisji w proporcji 2:1 tj. dwie nowe akcje za jedną starą. Następnie w dniach 10-12 grudnia 2003r. dokonał w Biurze Maklerskim, w którym prowadził rachunek zapisu na przypadającą ilość akcji wynikającą z prawa poboru oraz na akcje nieobjęte prawem poboru. W dniu 23 grudnia 2003r. nastąpił przydział nowych akcji – jako prawa do akcji (PDA). W dniu 29 grudnia 2003r. uchwałą Komisji Depozytu Papierów Wartościowych dokonano rejestracji i przyjęcia całości emisji praw do akcji, zaś na dzień 30 grudnia 2003r. wyznaczono termin pierwszego notowania praw do akcji na giełdzie. Notowania te odbywały się do dnia 5 marca 2004r., a w dniu 8 marca 2004r. nastąpiła ich asymilacja z pozostałymi akcjami na rachunku maklerskim. Akcje te podatnik sprzedał 12 marca 2004r., i otrzymał z Biura Maklerskiego PIT-8C zawierający informacje o podlegającym opodatkowaniu dochodzie uzyskanym ze sprzedaży tych akcji.

Zdaniem podatnika, dochód uzyskany ze sprzedaży papierów wartościowych nabytych w grudniu 2003r. w ramach prawa poboru jako prawa do akcji (PDA), które w marcu 2004r. zasymilowały się z pozostałymi akcjami nie podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych.

Postanowieniem z dnia 9 czerwca 2005r. Nr DF/415-441/05/FW Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik powołał się na treść art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2004r.) i stwierdził, że „w chwili zarejestrowania akcji w depozycie papierów wartościowych prawo do akcji, jako odrębny papier wartościowy, wygasa, a dotychczasowy posiadacz tego prawa staje się akcjonariuszem. Od tego momentu, jako akcjonariusz, podlega on wszystkim prawom i obowiązkom wynikającym z faktu posiadania akcji. (...) Podatnik stał się akcjonariuszem (właścicielem akcji) w marcu 2004r.”

Podatnik, korzystając z przysługującego prawa, złożył zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego wnosząc o jego uchylenie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zarzutów tego zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Jak stanowi art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. – - od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (tj. wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19% uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Dochody te należy wykazać, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 powołanej ustawy. W terminie określonym do złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy również wpłacić należny podatek – zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004r. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dochodowego m. in. dochody odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W myśl tego przepisu, aby dochód uzyskany ze sprzedaży akcji był zwolniony od podatku, zbywane akcje muszą być nie tylko nabyte przed 1 stycznia 2004r., ale również:

  • dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na podstawie oferty publicznej, bądź
  • dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na giełdzie papierów wartościowych, bądź
  • dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

Niespełnienie, któregokolwiek z powyższych warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 Nr 49, poz. 447 z późn. zm.) papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy są akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, jak również inne papiery wartościowe wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Zgodnie z treścią art. 4 pkt 22 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. ilekroć w ustawie jest mowa o prawie do akcji rozumie się przez to papier wartościowy, z którego wynika uprawnienie do otrzymania akcji nowej emisji spółki publicznej, powstające z chwilą dokonania przydziału tych akcji i wygasające z chwilą zarejestrowania akcji w depozycie papierów wartościowych albo z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego odmawiającego wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego do rejestru przedsiębiorców.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik nabył w grudniu 2003r. w ramach przysługującego prawa poboru – jako akcjonariusz spółki – prawa do akcji spółki akcyjnej jak również nabył prawa do akcji nieobjętych tym prawem. Przedmiotowe papiery wartościowe począwszy od 30 grudnia 2003r. do 5 marca 2004r. były notowane na giełdzie jako prawa do akcji. Dopiero w dniu 8 marca 2004r. nastąpiła ich asymilacja z pozostałymi akcjami spółki tj. nastąpiło faktyczne przekształcenie praw do akcji w akcje.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że prawo do (nowych) akcji jest odrębnym papierem wartościowym, podlega również takim samym regułom jak akcje, tj. stanowi przedmiot obrotu na giełdzie papierów wartościowych. Przez prawo do akcji należy rozumieć jedynie zapewnienie uprawnienia do ich otrzymania. Jest to więc instrument finansowy pełniący funkcje surogatu akcji do czasu wydania przez sąd postanowienia o zarejestrowaniu podwyższenia kapitału akcyjnego spółki giełdowej.

Z powyższego wynika, że fakt nabycia prawa do akcji nie jest tożsamy z nabyciem akcji, bowiem prawa do akcji można zbyć – jako odrębny papier wartościowy – jeszcze przed rejestracją samych akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.

Dopiero więc w chwili zarejestrowania akcji w depozycie papierów wartościowych prawo do akcji wygasa, a dotychczasowy posiadacz prawa do akcji staje się akcjonariuszem. Od tego momentu, jako akcjonariusz, posiadacz akcji podlega wszystkim prawom i obowiązkom wynikającym z faktu posiadania akcji.

Ponadto, ustawodawca zarówno w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. jak też w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. posługuje się sformułowaniem „nabyte” papiery wartościowe, zgodnie zaś z definicją słownikową „nabywać” to „poprzez kupno bądź wymianę obejmować coś w posiadanie, otrzymywać coś na własność;

Niewątpliwym jest, iż podatnik faktycznie nabył (wszedł w posiadanie) akcje spółki giełdowej w dniu 8 marca 2004r., tj. w dniu konwersji praw do akcji na akcje.

Tym samym, jeżeli miałoby miejsce do dnia 5 marca 2004r. (ostatni dzień notowania praw do akcji na giełdzie) zbycie papierów wartościowych jako praw do akcji (nabytych przed 1 stycznia 2004r.) wówczas dochód z tej transakcji nie podlegałby opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych. Natomiast w omawianym przypadku podatnik w dniu 12 marca 2004r. dokonał sprzedaży akcji, które nabył w dniu 8 marca 2004r. – tym samym dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj