Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-56/05
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-56/05
Data
2005.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie
proporcja
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć VAT w przypadku , gdy w m-cach od 04-06 świadczona jest dla jednostki nadrzędnej usługa która w myśl Rozporządzenia z dnia 25.06.2004r. pkt 14-17§8 ust.1 . zwolniona jest z podatku, a faktura sprzedaży za tą usługę wystawiana jest w m-cu 07/2005r.? (Uzupełnienie: Usługa wykonana została na podstawie umowy podpisanej z jednostką nadrzędną-dotycz opieki nad roślinami które świadczy gospodarstwo Podatnika na rzecz jednostki nadrzędnej)Stanowisko Podatnika:Zakupy poczynione w m-cach od 04-06 służące sprzedaży nie tylko zwolnionej ale i opodatkowanej rozliczaną są wstępną proporcją ustanowioną za rok 2004, Natomiast w m-cu lipcu rozlicza Podatnik tylko zakupy służące sprzedaży opodatkowanej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie:-art.14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. Jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przestawione we wniosku z dnia 25.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 15.07.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług wyrażające się w twierdzeniu, iż przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od kwoty podatku należnego w stosunku do nabytych w okresie m-cy 04-06/2005 r. towarów i usług, wykorzystywanych przez Podatnika zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak i czynności zwolnionych od podatku, Podatnik winien zastosować proporcję, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu, określoną na podstawie obrotu osiągniętego w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.12.2004 r. , natomiast w przypadku towarów i usług zakupionych w m-cu 07/2005 r., w stosunku do których Podatnik potrafi jednoznacznie określić, iż zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, Podatnik nie stosuje proporcji, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy o ptu, pomimo faktu, iż w m-cu 07/2005 r. obok sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT wystąpiła sprzedaż zwolniona od podatku.

Uzasadnienie

W dniu 25.05.2005 r. Podatnik "X" złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej obliczenia kwoty podatku naliczonego przysługującej do odliczenia od kwoty podatku należnego w przypadku wykonywania czynności związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i sprzedażą zwolnioną.Przedmiotowy wniosek Podatnik uzupełnił pismem z dnia 15.07.2005 r. o uszczegółowienie przestawionego stanu faktycznego oraz wskazanie jednoznacznego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w ww. pismach stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest gospodarstwem pomocniczym przy Zarządzie Zieleni Miejskiej w Poznaniu. W zakres jego działalności wchodzi sprzedaż roślin wyprodukowanych przez szkółkę (sprzedaż opodatkowana). W okresie m-cy 04-06/2005 r. Podatnik ponadto świadczył na rzecz jednostki nadrzędnej usługi pielęgnacji roślin, które w myśl przepisów §8 ust.1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Podatnik powołuje §8 ust.1 pkt14-17 rozporządzenia z dnia 25.06.2004 r.).zwolnione są od opodatkowania podatkiem VAT, jednakże faktura za wykonane usługi (zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zawartymi ze zleceniodawcą usługi) winna być wystawiona w m-cu 07/2005r.

W przypadku dokonanych przez Podatnika w okresie m-cy 04-06/2005 r. zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do sprzedaży opodatkowanej, jak zwolnionej od podatku (w stosunku do których nie było możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną ptu, bądź ze sprzedażą zwolnioną od podatku). Wnioskodawca pomniejszył podatek należny o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można przypisać czynnościom opodatkowanym, określoną procentowo na podstawie obrotu osiągniętego w roku 2004.Podatnik ma wątpliwości co do sposobu określenia kwoty podatku naliczonego przysługującej do odliczenia od kwoty podatku należnego w przypadku zakupów dokonanych w m-cu 07/2005 r. W okresie tym bowiem obok sprzedaży opodatkowanej wystąpi sprzedaż zwolniona od podatku VAT wynikająca z wystawienia na rzecz jednostki nadrzędnej faktury VAT za wykonane usługi w okresie m-cy 04-06/2005 r.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Podatnik stwierdza, iż kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu od kwoty podatku należnego za okres 04-06/2005 r. wynikająca z dokonywanych w ww. okresie zakupów, wykorzystywanych zarówno do sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, jak i sprzedaży zwolnionej od podatku, winna być obliczana na podstawie proporcji wstępnej ustalonej w oparciu o dane z poprzedniego roku podatkowego tj. 2004 r. Powyższe nie dotyczy natomiast zakupów poczynionych w miesiącu 07/2005 r., Podatnik przyporządkowuje je bowiem do sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Prawo do obniżenia przez podatników podatku VAT kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku towarów i usług regulują przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Podstawowa zasada wyrażona w art. 86 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Natomiast w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest zobowiązany (m.in. z uwagi na brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o ptu do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest jednak możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (por. art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).

Powyższą proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku, z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności w związku, z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ww. ustawy). Proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja i zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej ( art. 90 ust. 4 ustawy o VAT). Przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art.90 w trakcie 2005 r. przyjmuje się obroty osiągnięte w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.12.2004 r. (art.163 ust.2 ustawy o ptu).

W liczniku ustalanej proporcji uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku, z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego tzn. wartość transakcji, które zgodnie z art. 86 ust. 1, 8 i 9 ustawy, dają podatkowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. W mianowniku natomiast uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku, z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, (czyli z licznika) oraz czynności w związku, z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, przy czym tak ustalony obrót całkowity pomniejsza się o wartość obrotu z tytułu dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności ( art. 90 ust. 5 ustawy o VAT).

W przypadku natomiast podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub, u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują oni proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu (art.. 90 ust. 8 ustawy o ptu).

W świetle ww. przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup towaru (usługi) w związku z wykonywaniem zarówno czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, nie jest uzależnione od rodzaju sprzedaży zadeklarowanej w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik dokonuje jej odliczenia, ale od określenia, do jakich celów będzie wykorzystywany zakup udokumentowany ww. fakturą . Tym samym proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, stosuje się wyłącznie do zakupów, co do których podatnik nie jest w stanie jednoznacznie określić, do jakich czynności zostaną wykorzystane (bez względu na fakt, jaki rodzaj sprzedaży występuje w danym okresie rozliczeniowym, w którym podatnik dokona ich odliczenia). Powyższe nie dotyczy natomiast zakupów, co do których podatnik potrafi określić, iż zostaną wykorzystane jedynie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (w tym przypadku odliczeniu podlega całość podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup), jak również zakupów wykorzystywanych tylko do sprzedaży zwolnionej (w przypadku takich zakupów prawo do odliczenia podatku VAT w ogóle nie przysługuje).

Zatem jeżeli Podatnik dokonywał w okresie m-cy 04-06/2005 r. zakupów, które przeznaczone były do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku VAT, i nie mógł ich jednoznacznie przyporządkować ani do sprzedaży opodatkowanej, ani do sprzedaży zwolnionej od podatku, to w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego przysługującej do odliczenia winien był zastosować proporcję na podstawie art.90 ust.3 ustawy o ptu.Natomiast jeżeli Podatnik może jednoznacznie stwierdzić, że nabyte w m-cu 07/2005 r. towary i usługi , związane są wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, w stosunku do których przysługuje Podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, to sposób obliczenia podatku naliczonego do odliczenia, o którym mowa w art.90 ust.3 ustawy o ptu, nie znajduje zastosowania, pomimo faktu, iż w rozliczeniu za m-c 07/2005 r. obok sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT pojawi się sprzedaż zwolniona od podatku VAT.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 25.05.2005 r. (uzupełnionego pismem z dnia 15.07.2005 r.) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj