Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-281/05/FD
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-281/05/FD
Data
2005.04.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy nadpłata składek na ubezpieczenie społeczne pracownika, którego ZUS wyłączył spod ubezpieczenia społecznego stanowi przychód z działalności gospodarczej w momencie jej faktycznego powstania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie korekty zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w związku korektą składek na ubezpieczenia społeczne

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w powyższym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka cywilna, której Podatnik jest wspólnikiem zatrudniła w dniu 26.09.2002 roku pracownicę na umowę o pracę oraz zgłosiła zatrudnioną do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Składki na ubezpieczenia społeczne były księgowane w odpowiedniej kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę cywilną.

W dniu 14.05.2003 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Gdańsku Inspektorat Gdańsk- Wrzeszcz wydał decyzję nr............ ustalającą, że zatrudniona w 2002 roku pracownica nie podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia zatrudnienia. W związku z powyższą decyzją płacone przez spółkę cywilną jako płatnika składki na ubezpieczenia społeczne pracownicy zostały zwrócone płatnikowi (tzn. powstała nadpłata, która zaliczona będzie na poczet bieżących zobowiązań spółki).

Zdaniem Podatnika "składki, które opłacała spółka powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w roku 2002 (...). Natomiast nadpłata składek, która powstała w związku ze złożonymi korektami powinna zostać zaliczona do przychodu spółki w momencie faktycznego jej powstania, czyli w 2004 roku."

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 3a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) "Do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2 (przychody z działalności gospodarczej), nie zalicza się:

3a) zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów."

Wnioskując a contrario z powyżej powołanego przepisu należy stwierdzić, iż zwrócone wydatki, które zaliczone zostały w poprzednich latach podatkowych do kosztów uzyskania przychodów, stanowią przychód z działalności gospodarczej w roku podatkowym, w którym zostały zwrócone.

Jak wynika z przedstawionego we wstępie stanu faktycznego Podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów roku 2002 składki na ubezpieczenia społeczne związane z przedmiotową umową o pracę, zatem zwrócona w 2004 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadpłata składek stanowi przychód z działalności gospodarczej roku 2004.

Reasumując tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż Podatnik, który w 2004 roku otrzymał od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot nadpłaconych w 2002 roku składek na ubezpieczenia społeczne, nie musi dokonywać korekty zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu za rok 2002. Kwota nienależnie wpłaconych, a następnie zwróconych składek stanowi dla Podatnika przychód z działalności gospodarczej w miesiącu, w którym została zwrócona, a co za tym idzie wykazać ją należy także w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu za rok, w którym Podatnik ją otrzymał.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj