Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-I/4111-52/05
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-I/4111-52/05
Data
2005.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe


Pytanie podatnika
Czy do ustalenia kwoty przychodu powodującej obowiązek przejścia na księgi rachunkowe uwzględnia się przychody uzyskane ze wszystkich źródeł, czy tylko z własnej działalności? Czy gdyby zaistniała konieczność założenia ksiąg rachunkowych, to czy firma prowadzona w formie spółki cywilnej również będzie musiała je założyć?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna oraz jako wspólnik spółki cywilnej. Łączne przychody za rok 2005 uzyskane przez podatnika z obydwu form prowadzenia działalności przekroczą prawdopodobnie kwotę 800.000 EURO. Natomiast przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, kwoty tej nie przekroczą. Zdaniem podatnika, na obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych wpływ ma wyłącznie wysokość przychodów uzyskana z działalności prowadzonej samodzielnie.

Stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.): "Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości." W ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.) kwotę powyższą określono w wysokości 800.000 EURO. Kwotę wyrażoną w EURO przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy. Z cytowanego wyżej przepisu art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy odrębnie podmiotów tam wymienionych.

Reasumując, jeżeli podatnik uzyska za rok 2005 przychód w wysokości przekraczającej kwotę 800.000 EURO z działalności gospodarczej prowadzonej osobiście lub spółka cywilna, w której podatnik jest udziałowcem, uzyska przychód przekraczający tę kwotę, to odpowiednio do prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie obowiązany podatnik lub spółka cywilna.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj