Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PD1/415/A/14-1/05
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/415/A/14-1/05
Data
2005.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
aport
budynek
ewidencja środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy wyciągnięcie budynku ze środków trwałych firmy prowadzonej indywidualnie i wprowadzenie go aportem do spółki cywilnej (podatnik jest współwłaścicielem spółki) zobowiązuje do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych?


Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko Pana XXX zamieszkałego w X przedstawione we wniosku z dnia 09 czerwca 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącym opodatkowania podatkiem dochodowym aportu nieruchomości do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13 czerwca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynął wniosek z dnia 09.06.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

W niniejszym postanowieniu udziela się interpretacji w zakresie podatku dochodowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Opisując stan faktyczny wnioskodawca wskazał, że:

Jest właścicielem firmy XYZ. Do ewidencji środków trwałych tej firmy wprowadził budynek stanowiący jego własność. W budynku tym jest prowadzona działalność gospodarcza. Budynek zamortyzowano. Obecnie budynek ten wnioskodawca zamierza wyprowadzić ze środków trwałych firmy XYZ i przekazać w formie aportu do firmy ABC spółka cywilna, w której jest wspólnikiem.

W tym stanie faktycznym podatnik postawił dwa pytania:

  • czy w momencie wyciagnięcia budynku ze środków trwałych firmy XYZ powstaje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych
  • czy wprowadzenie budynku aportem do firmy ABC s.c. rodzi obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych

Przepisy dotyczące zasad działania spółek cywilnych zawarte są w art. 860-875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny /Dz.U.Nr 16, poz. 93 ze zm./

Przez umowę spółki zgodnie z art. 860 § 1 kc. wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Stosownie do art. 861 § 1 kc. wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny / aport/. Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być m.in. nieruchomości, które mogą być wnoszone do spółki w dwojaki sposób: na własność lub do używania przez spółkę.

Wniesienie do spółki nieruchomości do używania nie wymaga formy aktu notarialnego, zaś umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a jej niezachowanie pociąga za sobą bezwzględną nieważność dokonanej czynności.

Z chwilą przeniesienia własności nieruchomości na wspólników staje się ona wspólnym majątkiem wszystkich wspólników.

Wniesienie aportu do spółki cywilnej winno być dokonane zgodnie z obowiązującym prawem oraz przy uwzględnieniu postanowień wynikających z zawartej umowy spółki cywilnej.

Wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do spółki cywilnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem składnika majątku o czym jest mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do spółki cywilnej nie wiąże się też u wspólnika wnoszącego wkład z uzyskaniem przychodów z kapitałów pieniężnych o których mowa w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy przychód z kapitałów pieniężnych podatnik osiąga z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o, akcji w spółce akcyjnej, wkładów w spółdzielni w wartości nominalnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Niniejszy przepis nie dotyczy więc wniesienia wkładu do spółki osobowej.

W ewidencji środków trwałych firmy XYZ należy odnotować datę i przyczynę wycofania środka trwałego.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do istniejącej już spółki cywilnej stanowi podwyższenie majątku spółki. Nie powoduje to jednak powstania u wspólników spółki z tego tytułu przychodów dla celów podatkowych.

Przychody z działalności gospodarczej zdefiniowane są w art. 14 ust.1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższy artykuł zawiera katalog przychodów, które uważa się za przychody z działalności gospodarczej. W katalogu nie wymieniono otrzymanych środków trwałych wniesionych do spółki w formie aportu, wobec czego nie stanowi to przychodu z działalności gospodarczej

Tak więc, stanowisko wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zawarte w piśmie z dnia 09.06.2005r. jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj