Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-134/TZ-116/05/SL
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-134/TZ-116/05/SL
Data
2005.07.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
odrębna własność lokalu
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, jaką stawką podatku VAT winna być opodatkowana dostawa gruntu w wyniku przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na wyodrębnioną własność.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku PODATNIKA, z dnia 23.05.2005r. uzupełnionego pismem z dnia 31.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku VAT w przypadku przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na wyodrębnioną własność wraz z prawem własności do gruntu.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik będący członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej posiadającym własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, wystąpił do Spółdzielni o przekształcenie przysługującego Mu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na wyodrębnioną własność wraz z prawem własności gruntu w działce, na której od 1972 roku posadowiony jest budynek mieszkalny, w którym zamieszkuje. Właścicielem gruntu jest Gmina, natomiast wieczystym użytkownikiem - Spółdzielnia mieszkaniowa. W odpowiedzi na powyższy wniosek Spółdzielnia wystosowała do Podatnika pismo, z którego wynika, iż całkowity koszt zakupu przedmiotowego gruntu obejmuje m.in. podatek VAT w wysokości 22%.

W związku z powyższym Podatnik zapytuje, jaką stawką podatku VAT winna być opodatkowana dostawa gruntu w wyniku przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na wyodrębnioną własność.

Zdaniem Podatnika z treści art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c i art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, iż stawka podatku VAT w wysokości 0% obowiązuje wszystkich uczestników procesu przekształceń własnościowych, tj. zarząd spółdzielni mieszkaniowej zawierający umowę w imieniu członków spółdzielni z urzędem miasta, jak i w późniejszym okresie z poszczególnymi członkami spółdzielni, którzy złożyli stosowne wnioski o wyodrębnienie swoich lokali z prawem własności udziału w gruncie.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. 5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, o czym stanowi art. 2 pkt 6 w/wym. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 w/wym. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c w/wym. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0 % stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, o czym stanowi art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę treść w/cyt. art. 7 ust. 1 pkt 5, w okresie od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. do podejmowanych przez Spółdzielnię wobec jej Członków czynności prawnych polegających na przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na wyodrębnioną własność ma zastosowanie stawka 0% do całości dostawy, tj. łącznie z gruntem, który nie podlega wyodrębnieniu z podstawy opodatkowania.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w związku z tym, że poruszana kwestia nabycia przez Spółdzielnię gruntu od Gminy dotyczy transakcji, w której nie występuje Pan jako Strona - brak jest podstaw do udzielenia szczegółowych informacji w tym zakresie. Wskazać jednak należy, iż na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług dostawa gruntu realizowana przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Przepisy wyżej powołanej ustawy przewidują przypadki, kiedy to dostawa, której przedmiotem są grunty podlega opodatkowaniu preferencyjnymi stawkami podatku VAT lub zwolnieniu od tego podatku. Powyższe uzależnione jest m.in. od charakteru dokonanej transakcji handlowej, klasyfikacji gruntu lub podmiotu dokonującego tej sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj