Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-I-G/415/4/2005
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD-I-G/415/4/2005
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
kontrakt menedżerski
pozarolnicza działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczalne jest świadczenie usług na rzecz tego samego podmiotu jednocześnie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz na podstawie umowy zlecenia, kontraktu menedżerskiego i opodatkowania tych dochodów odrębnie wg zasad przewidzianych odpowiednio dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art.13 pkt 8 i 9.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że podatnik będzie świadczył na rzecz jednego kontrahenta usługi wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz usługi na podstawie umowy umowy-zlecenia bądź na podstawie umowy nienazwanej - kontrakt menedżerski.Usługi świadczone na podstawie umowy zlecenia lub kontraktu menedżerskiegoobejmują inny zakres czynności niż usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej.W odniesieniu do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik wybrał opodatkowanie według zasad określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatkiem liniowym wg stawki 19%.

W ocenie wnioskodawcy dopuszczalne jest świadczenie na rzecz jednego kontrahenta usług wykonywanych zarówno na podstawie umowy zlecenie ,kontraktu menedżerskiego jak i usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowanie uzyskiwanych dochodów odrębnie według zasad przewidzianych odpowiednio dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych/Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym . Wśród nich zostały wymienione:

-w pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza

-w pkt 2 - działalność wykonywana osobiście

Stosownie do postanowień art. 5a pkt 6 wyżej powołanej ustawy pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1,2 i 4-9.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 ustawy o podatku dochodowym uważa się między innymi:

A./art. 13 pkt.8/ przychody z tytułu usług, uzyskiwanych na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od :

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora- jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów , o których mowa w pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

B. /art. 13 ust.9/ przychody uzyskiwane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub innych umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów otrzymanych przez osoby , niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W świetle wyżej powołanych przepisów odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza /art.10 ust.1 pkt 3/, a odrębnym działalność wykonywana osobiście /art.10 ust.1 pkt 2/ obejmująca między innymi usługi uzyskiwane na podstawie umowy zlecenia i kontraktu menedżerskiego.

Dochody otrzymywane z tytułu usług wykonywanych w ramach zawartej umowy zlecenia, stanowią odrębne źródło dochodu, opodatkowanego zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają zapisu,na podstawie którego brak byłoby możliwości świadczenia usług na rzecz tego samego podmiotu gospodarczego zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie podatku liniowego jak i w ramach umowy zlecenia, pod warunkiem nie wykonywania tego samego rodzaju usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Świadczenie usług w ramach umowy zlecenia nie może obejmować zakresu wpisu do ewidencji jaki Podatnik posiada jako przedsiębiorca.

Organ podatkowy informuje, iż ciężar udowodnienia w zakresie usług świadczonych w ramach umowy zlecenia i działalności gospodarczej jest różny i spoczywa na podatniku.

Natomiast kontrakt menedżerski, w prawie polskim należy do umów nienazwanych. Można przyjąć, że jest to umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem. Istotą tego rodzaju kontraktów zawieranych między odpowiednimi organami przedsiębiorstwa a osobą fizyczną jest zarządzanie przez tę ostatnią tymże przedsiębiorstwem, bez podległości służbowej i bez kierownictwa dającego zlecenie. Kontrakt menedżerski nie jest, zatem osobistym świadczeniem pracy ani na podstawie stosunku pracy, ani też stosunku służbowego. Przychody uzyskiwane w ramach zawieranych kontraktów menedżerskich, niezależnie od tego czy są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też nie są przychodami z działalności wykonywanej osobiście i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Płatnik dokonujący wypłaty wynagrodzeń obowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust.9 powołanej ustawy i składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została udzielonaw oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj