Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/59/2005
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/59/2005
Data
2005.08.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
podatek naliczony
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy Sp. z o.o. ma prawo do odliczenia podatku VAT od faktur za paliwo do w/w samochodu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.07.2005 r. wpłynął wniosek Podatnika z dnia 08.07.2005r. uzupełniony pismem z dnia 05.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 14 czerwca 2005 r. Sp. z o.o. podpisała aneks do umowy leasingu operacyjnego, w którym zmienił się Korzystający. Umowa leasingu zawarta była w dniu 27.06.2003 r. Przedmiotem leasingu jest samochód Renault Megane, który w tamtym okresie na podstawie świadectwa homologacji był samochodem ciężarowym. Pierwszy Korzystający traktował ten samochód jako ciężarowy i od faktur za miesięczne użytkowanie odliczał podatek VAT. Następnie pierwszy Korzystający tę umowę zarejestrował w Urzędzie Skarbowym w dniu 20.04.2004 r. Użytkował ten samochód do dnia 13 czerwca 2005r. W dniu podpisania aneksu do umowy samochód został przekazany do Spółki z o.o. i w dniu 15 czerwca 2005r. dokonano drugiej rejestracji tej umowy wraz z aneksem w Urzędzie Skarbowym w ............ Zgodnie z terminarzem opłat leasingowych pozostało Spółce do zapłacenia 7 opłat okresowych i opłata końcowa.

Zgodnie ze świadectwem homologacji wydanym dla tego samochodu i dowodem rejestracyjnym dopuszczalna ładowność tego samochodu wynosi 540 kg, natomiast ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 4.
Postawiono pytanie:
Czy Sp. z o.o. ma prawo do odliczenia podatku VAT od faktur za paliwo do w/w samochodu?
i zajęto następujące stanowisko:
Sp. z o.o. ma prawo do odliczenia podatku VAT od faktur za paliwo do wyżej wymienionego samochodu, gdyż jest to samochód, który w momencie zawarcia umowy leasingu był samochodem ciężarowym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 .

Na podstawie art. 86 ust. 3 w/w ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Według art. 86 ust. 5 w/w ustawy o VAT dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 4 w/w ustawy o VAT spełnienie warunku dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne dla:
- pojazdów specjalnych jeśli w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania wynika, że jest to pojazd specjalny
- pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu.

Z pisma z dnia 05.08.2005 r. wynika, iż ładowność samochodu Renault Megane wynosi 540 kg, ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 4. Dopuszczalna ładowność dla wyżej wymienionego pojazdu wyliczona według wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy jest wyższa od ładowności wynikającej z wniosku strony podanej przez Spółkę, w związku z czym w myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do napędu w/w pojazdu samochodowego.

Informuję ponadto, że powyższe będzie miało zastosowanie do 21 sierpnia 2005 r., bowiem od dnia 22 sierpnia 2005 r. zaczną obowiązywać zasady określone w ustawie z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 14, poz. 113).

Załączniki złożone wraz z pismem - umowa leasingu operacyjnego nr O/LU/2003/033/D z dnia 14.06.2005r., aneks nr 1 do przedmiotowej umowy leasingu operacyjnego z dnia 27.06.2003r., wyciąg ze świadectwa homologacji samochodu marki Renault Megane oraz dowód rejestracyjny - nie zostały poddane ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Stronę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj