Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PR/423/17/04/GB
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PR/423/17/04/GB
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata administracyjna
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy Spółka może zaliczyc do kosztów uzyskania przychodów opłaty ponoszone przez nią za czynności wykonywane przez organy administracji miar i podległe im urzędy a jeżeli tak to kiedy będą one kosztem?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo uprzejmie informuje:

Jak wynika z pisma Spółka zajmuje się między innymi wzorcowaniem i legalizacją liczników energii elektrycznej i ponosi z tego tytułu znaczne opłaty za czynności wykonywane przez organy administracji miar i podległe im urzędy. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 października 2004 r. (Dz. U. Nr 229, poz. 2309) w sprawie opłat za czynności urzędowe wykonywane przez organy administracji miar i podległe im urzędy - Spółka pismem zwróciła się z zapytaniem w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ww. opłat ponoszonych przez Jednostkę na podstawie zawartego w tym rozporządzeniu wzoru formularza i wniosku o przeprowadzenie legalizacji oraz daty powstania kosztu.

Zgodnie z:
- art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1,
- art. 15. ust. 4 cytowanej ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Natomiast w myśl art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe (dowody źródłowe) stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej:
- zewnętrzne obce
- zewnętrzne własne
- wewnętrzne,
a ust. 3 ww. artykułu podaje jakie inne sporządzone przez jednostkę dowody księgowe mogą stanowić podstawę dokonywania zapisów.
Równocześnie art. 21 ustawy o rachunkowości jasno określa, że dowód księgowy powinien zawierać:
1. określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
2. określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
3. opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
4. datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
5. odpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
6. stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 oraz wolne od błędów rachunkowych - o tym mówi art. 22 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Jeżeli Jednostka ponosi opłaty za czynności wykonywane przez organy administracji miar i podległe im urzędy a związane z wzorcowaniem i legalizacją liczników energii elektrycznej i są one poniesione w związku z uzyskaniem przychodu, to opłaty te będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodu w roku podatkowym, w którym Jednostka uzyska ten przychód (art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) pod warunkiem ich udokumentowania zgodnie z art. 20 i 21 ustawy o rachunkowości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj