Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US PB-3. 423/02/05
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PB-3. 423/02/05
Data
2005.07.25



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
koszty uzyskania przychodów
umowa o pracę
wynagrodzenia
zarząd


Pytanie podatnika
Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę pomiędzy Spółką z o.o., a członkami zarządu?Czy wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych w spółce z o.o. stanowi koszt uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. ….. - przedstawione we wniosku z dnia ….. r. który wpłynął do tut. Urzędu w dniu ….. r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zawarcia umów o pracę pomiędzy Spółką z o.o. a członkami zarządu oraz zaliczania kosztów wynagrodzeń członków Zarządu stanowiących koszty uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu ….. r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz odpisu z rejestru przedsiębiorców wynika, że wspólnikami Spółki z o.o. są:

  • ….., prezes która posiada 50% udziałów
  • ….., z-ca prezesa, posiada 50% udziałów. Pomiędzy członkami zarządu występuje pokrewieństwo – matka, córka.

Wnioskodawca zwraca się z następującymi pytaniami:

  1. Czy w powyższej sytuacji możliwe jest zawarcie umów o pracę pomiędzy Spółką, a członkami zarządu,
  2. Czy koszty wynagrodzeń członków zarządu stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki możliwe jest zawarcie umów o pracę zarządu Spółki.

Nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a jej wspólnikami pełniącymi jednocześnie funkcję członków zarządu tej spółki wymaga zachowania warunku podporządkowania pracownika pracodawcy; art. 22 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 ze zm.) stanowi: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Podporządkowanie pracownika pracodawcy jest więc niezbędnym elementem stosunku pracy.

Przy zawieraniu umów pomiędzy Spółką a członkami zarządu ma zastosowanie art. 210 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.), który to przepis stanowi: „W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.”

Zgodnie z brzmieniem art. 210 Kodeksu spółek handlowych prawo reprezentowania spółki przy zawieraniu umów między nią a członkami zarządu przysługuje wyłącznie radzie nadzorczej bądź pełnomocnikowi powołanemu uchwałą zgromadzenia wspólników.

W świetle powołanych wyżej przepisów, jeżeli zostały zachowane w przedmiotowej sprawie wymogi art. 210 Kodeksu spółek handlowych, to za prawnie skuteczne uznać należy umowy o pracę pomiędzy spółką a członkami zarządu.

Powyższy przepis wskazuje na formę prawną zawierania umów z członkami zarządu, których naruszenie powoduje nieważność takiej czynności prawnej i w konsekwencji brak możliwości zaliczenia przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z taką umową.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisów odnoszących się w szczególny sposób do kosztów wynagrodzenia ponoszonych przez spółkę na rzecz członków jej zarządu.

Ponoszone przez spółkę wydatki na rzecz członków zarządu, którzy swoją funkcję pełnią na podstawie umowy o pracę, są takimi samymi wydatkami z tytułu wynagrodzeń pracowniczych jak wydatki na rzecz innych, poza członkami zarządu, pracowników tej spółki. Są to zatem koszty pośrednie funkcjonowania podmiotu i na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów spółki.

A zatem, o ile spełniony jest ogólny warunek określony w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) w brzmieniu: „ Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.” wydatki poniesione na rzecz członków zarządu będących pracownikami mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie ze stosunku pracy, pobierane przez członków zarządu, na podstawie umowy o pracę stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj