Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDFI/415-19/05
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-19/05
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
likwidacja


Pytanie podatnika
Czy w związku z zamiarem rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej i planem przekazania tej działalności żonie jako całości zorganizowanego przedsiębiorstwa zobligowany będę do zapłaty podatku dochodowego ?


W dniu 21 czerwca 2005 r. wpłynął Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pismem z dnia 30 czerwca 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej wezwał Pana do uzupełnienia powyższego wniosku.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie w dniu 11 lipca 2005r wpłynęło pismo uzupełniające.
Pana pytanie brzmi: czy w związku z zamiarem rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej i planem przekazania tej działalności żonie jako całości zorganizowanego przedsiębiorstwa zobligowany będę do zapłaty podatku dochodowego ?
Pana stanowisko w tej sprawie: uważam, że w przypadku przekazania całego przedsiębiorstwa żonie ( a tutaj taki przypadek ma miejsce) nie powinienem płacić podatku dochodowego.
Przedstawiony przez Pana stan faktyczny: obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą ewidencjonując zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zamierza w bieżącym roku zrezygnować z prowadzonej w formie jednoosobowej ( jako osoba fizyczna) działalności gospodarczej i przekazać całe zorganizowane przedsiębiorstwo żonie, która będzie prowadziła działalność gospodarczą także jako osoba fizyczna. Przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi przed wyrejestrowaniem działalności gospodarczej przez męża. Między małżonkami istnieje ustawowa wspólność małżeńska.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (na własne imię i nazwisko). Między Panem i żoną (małżonkami) istnieje z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny), stosownie do przepisów art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn.zm.).
Stąd prowadzone przez Pana przedsiębiorstwo jest majątkiem wspólnym Państwa jako małżonków. Dlatego też, aby żona (występując jako przedsiębiorca będący osobą fizyczną) mogła przejąć zarząd nad przedsiębiorstwem i w oparciu o jego przedmioty majątkowe rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, Pan musi zrezygnować z tego zarządu tj. z prowadzenia działalności gospodarczej.
Rezygnacja przez Pana z prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z jej likwidacją. Likwidacja działalności gospodarczej wywołuje pewne konsekwencje podatkowe tj. obowiązek zapłaty:zaliczki na podatek dochodowy od dochodu z działalności gospodarczej za ostatni miesiąc jej prowadzenia ( jeżeli taka zaliczka wystąpi),zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego ( jeżeli podatek ten wystąpi).

Jak wynika z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnice pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:- wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonywanych od tych środków i wartości lub- wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkowa dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Z powyższych przepisów wynika, że w czterech wyżej wymienionych przypadkach nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności. Wymienione przypadki stanowią katalog zamknięty co oznacza, że ustawodawca nie dopuszcza innych sytuacji, które uzasadniałyby zwolnienie podatnika z obowiązku zapłaty podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana i przekazanie towarów żonie na potrzeby prowadzonej przez nią działalności nie stanowi przesłanki zwalniającej z obowiązku ustalania dochodu z remanentu likwidacyjnego. Zatem, jeżeli z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpi dochód z remanentu likwidacyjnego to należy ustalić i zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % od tego dochodu, co wynika z art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi: podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest obowiązany dołączyć do deklaracji o której mowa w ust. 6, spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów nie będących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu.

Jak wynika z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.
Zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu, dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według określonych w art. 24 ust. 2.
Jeżeli od tak ustalonego dochodu wystąpi należna zaliczka do zapłaty to ma Pan obowiązek ją wpłacić.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej ocenił, że stanowisko Pana w sprawie obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku likwidacji przez Pana prowadzonej działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tych zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana jako podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj