Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFI-JS/415-6/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFI-JS/415-6/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
ryczałty
samochód prywatny
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy wypłacane przez urząd gminy należności za używanie dla celów służbowych samochodu niebędącego własnością pracodawcy są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 14.02.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ryczałtów za używanie przez pracowników własnych samochodów do celów służbowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 14.02.2005 roku ... jako płatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego w piśmie wynika, iż Urząd ... dokonuje wypłat ryczałtów dla pracowników za używanie własnych pojazdów dla potrzeb zakładu pracy.

Pytanie brzmi: czy kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu używania własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Płatnik zajmując własne stanowisko w sprawie podaje, że od ww. ryczałtów pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż nie podlegają one zwolnieniu na podstawie art.21 ust.1 pkt.23 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:

Zgodnie z brzmieniem art.21 ust.1 pkt.23 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm) wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw-do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika, przepis art. 23 ust.7 stosuje się odpowiednio.

Taką ustawą jest na przykład ustawa z dnia 30 lipca 1997 roku o Państwowym Przedsiębiorstwie Użyteczności Publicznej „ Poczta Polska” ( Dz.U Nr 106, poz.675 z późn.zm.), na mocy której listonoszom przysługuje prawo do zwrotów kosztów z tytułu używania własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy.

A zatem zwolnienie to dotyczy tylko niewielkich grup pracowników, to znaczy tych, którym zwrot kosztów przysługuje na mocy ustawy. Natomiast dla pozostałych pracowników otrzymujących tego typu należności płatnik w dalszym ciągu zobowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy.

Na podstawie art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.

Tak więc, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Malborku ... jako płatnik od wypłaconych pracownikom należności z tytułu używania własnych pojazdów dla potrzeb zakładu pracy słusznie dokonuje potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj