Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2061/04/CIP/01
z 20 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2061/04/CIP/01
Data
2004.11.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
linia energetyczna
przyłączenie do sieci
roboty budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w świetle obowiązującego art. 146 ustawy o VAT, w/w usługa wykonania przyłącza energetycznego do zasilania placu budowy ma być opodatkowana 22% czy 7% stawką podatku VAT.
W ocenie Podatnika w świetle art. 146 ustawy o VAT wykonanie tymczasowego przyłącza energetycznego do placu budowy, które docelowo i tak będzie zdemontowane, nie spełnia ustawowych warunków umożliwiających potraktowanie tej usługi jako „roboty budowlane w zakresie budownictwa mieszkaniowego”. Podatnik podkreśla, że choć docelowo na terenie budowy mają stanąć budynki mieszkalne, realizowane przez niego roboty dotyczą tylko i wyłącznie zasilania placu budowy. Konieczność demontażu łącza po zakończeniu budowy wyeliminuje jakikolwiek jego związek z powstającymi budynkami mieszkaniowymi, które wymagają położenia osobnej, stałej instalacji.
Ze względu na powyższe, zdaniem Podatnika, przedmiotowa usługa opodatkowana jest 22% stawką podatku VAT.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność w zakresie m.in. wykonywania robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków pkd 4521 A.

Dnia 16.08.2004r. Podatnik zawarł z kontrahentem umowę o wykonanie przyłącza elektrycznego do zasilania placu budowy. Kontrahent dysponuje zatwierdzonym projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę osiedla mieszkaniowego. Wynagrodzenie w umowie określono w kwocie netto nie określając stawki podatku VAT. W celu zainstalowania w/w przyłącza elektrycznego kontrahent Podatnika zawarł umowę, w której zostały ustalone warunki przedmiotowego przyłączenia. Wynika z nich bezsprzecznie, że zasilanie placu budowy ma charakter tymczasowy i inwestor zobowiązuje się po zakończeniu budowy w/w linię energetyczną zdemontować.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Według ust. 2 pkt 4 w/w art. 41, do prac przygotowawczych zalicza się m.in. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Z przywołanych przepisów jak i przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonanie tymczasowego przyłącza energetycznego do placu budowy następuje w procesie realizacji inwestycji budowlanej, a zatem opisana przez Podatnika usługa jako związana z budownictwem mieszkaniowym podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj