Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
U.S.I-415/14/2005
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I-415/14/2005
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
korekta podatku
korekta zeznania
pomoc bezzwrotna
zeznanie podatkowe
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy można skorygować podatek dochodowy za rok 2004 oraz zaliczki pobrane przez płatnika w roku 2005 ?


W dniu 24.05.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż od 2004 r. podatnik jest zatrudniony przez firmę M... Limited Sp. z o. o. Oddział w Polsce na umowę o pracę. Firma ta zawarła kontrakt z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na „Zarządzanie i nadzór nad budową Autostrady A-2 K...-Ł..., odcinek D... (km 303 + 100) – E... (km 242 + 900)” nr 2003/S ...-... Kontrakt ten jest finansowany w 82 % ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej: Fundusz Spójności-Program CF 2004/PL/.../PT/001-6, pozostałe 18 % finansowania pochodzi z budżetu państwa. Zapytanie dotyczy możliwości skorygowania podatku dochodowego za rok 2004 oraz zaliczek pobranych przez płatnika w roku 2005, bez uwzględnienia dochodu z wynagrodzenia finansowanego ze środków ww. Funduszu Spójności.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez Pana sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zeznania podatkowe są jednym z rodzajów deklaracji podatkowych. Do składania deklaracji podatkowych zobowiązani są przepisami prawa podatkowego podatnicy, płatnicy i inkasenci. Deklaracja podatkowa jest pisemnym, sformalizowanym co do treści, oświadczeniem podmiotu składającego, określającym elementy podatkowego stanu faktycznego mające wpływ na powstanie obowiązku podatkowego i wysokość zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 81a wyżej wymienionej ustawy, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Przepisy ordynacji podatkowej nie stawiają żadnych przeszkód (poza wynikającymi z odrębnych przepisów) do korygowania deklaracji, jeżeli nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.

Art. 81a ww. ustawy – Ordynacja podatkowa dokładnie określa warunki korygowania deklaracji w sytuacji przeciwnej. Podatnicy podatku dochodowego mogą korygować zeznanie roczne, może to dotyczyć tych deklaracji, w których wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości wyższej od należnej i jednocześnie wpłacili zadeklarowany podatek, a także takich, w których wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej.

Inne deklaracje mogą być korygowane, jeżeli wykazano w nich zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i jednocześnie wpłacili zadeklarowany podatek. Prawo do skorygowania deklaracji przysługuje również i tym podatnikom, którzy w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej. Dotyczy to zatem również tych podatników, którzy pomylili się na swoją niekorzyść.

Uprawnienie do korekty deklaracji przysługuje również płatnikom i inkasentom. Płatnicy mogą korygować deklaracje, w których wykazali podatek pobrany w wysokości mniejszej lub większej od należnej, a także podatek należny w wysokości mniejszej lub większej od pobranej. Inkasenci mogą korygować te deklaracje, w których wykazali podatek należny w wysokości mniejszej od pobranej.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku i orzeka jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj