Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US.III.PP.443/8/2005
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.PP.443/8/2005
Data
2005.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura
obowiązek podatkowy
podatek należny


Pytanie podatnika
dotyczy: obowiązku obliczania i wykazywania na fakturze podatku należnego z tytułu świadczenia w kraju usług windykacyjnych na rzecz kontrahenta z Holandii.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14 a i 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) podziela pogląd Pana przedstawiony w piśmie z dnia 03.03.2005r. w zakresie braku obowiązku obliczania i wykazywania na fakturze podatku należnego z tytułu świadczenia w kraju usług windykacyjnych na rzecz kontrahenta z Holandii.

Pismem złożonym w dniu 03.03.2005r. wystąpił Pan o udzielenie informaji dotyczącej obowiązku opodatkowania usług prawniczych i windykacyjnych świadczonych w kraju na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego sprawy, uszczegółowionego na wezwania z dnia 18 i 28 kwietnia 2005r. pismami z 25.04.05 i 16.05.2005r. oraz załączonej umowy wynika, że będzie Pan świadczył w kraju usługi windykacyjne na rzecz kontrahenta / będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej/, posiadającego siedzibę w Holandii, sklasyfikowane wg podanego przez Pana symbolu PKWiU w grupowaniu 65.2 jako usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe. W zakres świadczonych przez Pana usług zostały włączone czynności prawne zmierzające do wyegzekwowania wierzytelności zleceniodawcy od wskazanych przez niego w treści pełnomocnictw podmiotów zwanych "dłużnikami". Za wykonane usługi otrzyma Pan wynagrodzenie w formie prowizji.

W piśmie złożonym w dniu 25.04.05r. wyjaśnił Pan, że świadczone usługi nie są powiązane z dostawą towarów, a zatem przywołany przez Pana par.4 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.04r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Miejsce świadczenia usług niematerialnych reguluje art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.04r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Do usług wymienionych w ust.4 cyt. przepisu do których ma zastosowanie art. 27 ust. 3 ustawy zalicza się między innymi wymienione w podpunkcie 3 usługi prawnicze, w podpunkcie 4 usługi finansowe oraz podpunkcie 11 usługi pośredników, agentów działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług o których mowa w podpunktach j.w.

W związku z powyższym na mocy cytowanych przepisów miejscem świadzenia i opodatkowania wykonywanych przez Pana usług windykacyjnych jest kraj zleceniodawcy.Ponieważ świadczone przez Pana usługi są czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu w Polsce, nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług powinien Pan wystawić fakturę VAT. Zasady wystawiania faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, zostały uregulowane w par.30 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.)

Wystawiona faktura dokumentująca wykonanie czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz dane określone w par. 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem /par.30 ust. 2 i 4/.Jednakże z par. 12 ust. 15 w.w rozporządzenia wynika, iż faktura wystawiona przez podatnika świadczacego usługi określone m in. w art. 27 ust. 3, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem winna zawierać adnotacje, iż podatek rozlicza nabywca.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że nie powinien Pan wykazywać na fakturze podatku należnego w związku ze świadczeniem usług nie podlegających opodatkowaniu w kraju.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe orany podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj