Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PP/443-15/05
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/05
Data
2005.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
anulowanie faktury
korekta podatku
zbycie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku uznania sprzedaży zakładu w opisanej wyżej, dwuetapowej procedurze, za zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie Pan miał prawo do dokonania korekty deklaracji podatku od towarów i usług z uwagi na fakt błędnego naliczenia podatku VAT ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, żeprowadząc działalność gospodarczą pod nazwą "Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Dariusz Ch.", sprzedał Pan Panu Pawłowi Ch. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Paweł Ch.", zakład piekarniczy. Nie wyzbył się Pan jednak całego majątku, gdyż na stanie pozostał jeszcze inny majątek (nieruchomości), który był wykorzystywany do prowadzenia działalności rozrywkowej (obecnie zawieszonej).Jak z wniosku wynika, intencją stron było dokonanie zmian własnościowych w trybie sprzedaży przedsiębiorstwa, tak by zachować jego ciągłość. Pana Kontrahent miał przejąć cały majątek, zachować kontakty handlowe z dostawcami i odbiorcami, pracowników zatrudnionych w zakładzie, jak i wszelkie wymagane pozwolenia publicznoprawne konieczne do prowadzenia takiej działalności.

Transakcja zbycia przedsiębiorstwa zaplanowana została na dwa etapy.

Pierwszy etap polegał na zbyciu przez Pana całego majątku zakładu piekarniczego, tj. nieruchomości oraz majątku ruchomego (jak wynika z załączonych aktów notarialnych oraz faktur - budynek wraz z gruntem oraz wyposażenie zakładu wraz z środkami transportu) niezbędny do kontynuowania działalności gospodarczej (produkcja pieczywa). Transakcja została udokumentowana fakturami VAT z naliczeniem podatku należnego. Nie zaprzestał Pan jednak działalności produkcyjnej w piekarni. Na podstawie umowy najmu używa Pan zbytego majątku (zakładu piekarniczego) i przy pomocy zatrudnionych dotychczas pracowników, prowadzi produkcję pieczywa.

Drugi etap polegał będzie na definitywnym przejęciu pozostałej części zakładu piekarniczego, a więc na przejęciu przez nabywcę zakładu, pracowników oraz wstąpieniu we wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunków prawnych z dostawcami i odbiorcami.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan czy w przypadku uznania sprzedaży zakładu w opisanej wyżej, dwuetapowej procedurze, za zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie Pan miał prawo do dokonania korekty deklaracji podatku od towarów i usług z uwagi na fakt błędnego naliczenia podatku VAT?

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż w powyższej sytuacji będzie Pan miał prawo do dokonania korekty deklaracji poprzez pomniejszenie kwoty podatku należnego o niesłusznie naliczony podatek.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyra­żoną opinię podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do:transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (...).

Postanowieniem z dnia 07.07.2005 r. znak: PP /443 - 14/05 Naczelnik tut. Urzędu podzielił Pana stanowisko, iż w opisanej sytuacji należy mówić o transakcji, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, to transakcja ta nie powinna być obciążona podatkiem należnym. Wobec powyższego nie powinna być też udokumentowana fakturą VAT, a uzyskany obrót z tego tytułu nie powinien być deklarowany w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.

Jeśli zatem obrót i podatek należny z w/w transakcji został rozliczony w deklaracji dla podatku od towarów i usług, to ma Pan prawo dokonania korekty deklaracji na podstawie art. 81 i art. 81a powołanej w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa poprzez pomniejszenie podatku należnego pod warunkiem, że:


nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 81b § 1 pkt 1 w/w ustawy powodujące, iż w/w uprawnienie ulega zawieszeniu oraz
zostaną anulowane faktury dokumentujące w/w transakcję /zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 25.09.1996 r. Nr PP3-8222-1561/96/ERO (mimo, że pismo dotyczyło nieobowiązującego stanu prawnego można je nadal brać pod uwagę pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. , gdyż dotyka tego samego problemu) jeżeli podatnik wystawił fakturę VAT dokumentującą czynność, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy, wystawione dokumenty (oryginał i kopię faktury) podatnik ma prawo anulować (np. poprzez dokonanie na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wydanie) i zachować je w aktach/. W przeciwnym wypadku ma zastosowanie art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, w przypadku gdy (...) osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj