Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-24/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-24/05
Data
2005.04.27



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
drogi
infrastruktura towarzysząca


Pytanie podatnika
Czy roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg kołowych można zaliczyć do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu i opodatkować stawką 7% zgodnie z art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku MSBE z siedzibą w .....z dnia 15.02.2005 roku, Ldz. 476/05, przekazanego do tut. Urzędu przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku przy piśmie nr PP/440-3/05/04 z dnia 21.02.2005 roku (wpływ do Urzędu 22.02.2005 roku) uzupełnionego pismem z dnia 31.03.2005 roku, Ldz. 768/05 (wpływ do Urzędu 04.04.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług

stwierdzam, że:

stanowisko odnośnie zaliczenia inwestycji - budowy drogi do osiedla mieszkaniowego, do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz opodatkowania tych robót, przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Spółdzielnia podpisała z Gminą Miasta Gdańska umowę w sprawie realizacji zadania w trybie Lokalnych Inicjatyw Inwestycyjnych. W umowie tej Spółdzielnia występuje jako inicjator inwestycji celu publicznego. Zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym przez inwestycję celu publicznego - rozumieć należy działania o znaczeniu lokalnym (gminnym) ... stanowiące realizację celów, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Celami publicznymi są m.in.: budowa i utrzymanie dróg, budowa i utrzymywanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

W ramach powyższej umowy Spółdzielnia wspólnie z Gminą Miasta Gdańska wykona infrastrukturę na osiedlu mieszkaniowym w Gdańsku, polegającą na wykonaniu drogi wraz z infrastrukturą, która to droga ma zapewnić dojazd do osiedla jego mieszkańcom. Powyższa inwestycja ma na celu zakończenie budowy osiedla mieszkaniowego a konieczność jej realizacji wynika z pozwolenia na budowę.

Inicjator przekaże na rzecz Gminy swój udział finansowy w wysokości 56,37% kosztów planowanej inwestycji (w formie darowizny) oraz wykona na rzecz Gminy Miasta Gdańska następujące czynności: opracuje i przekaże Miastu dokumentację budowlaną, uzyska pozwolenie na budowę, przygotuje dokumentację przetargową, zapewni koordynację prowadzonych robót, będzie sprawować nadzór inwestorski nad prowadzonymi robotami. Koszty tych czynności ponosi Inicjator.

Po wykonaniu inwestycji wybudowane drogi oraz infrastruktura zostanie przekazana gestorom. Do czasu przekazania gestorom przedmiot umowy będzie pozostawał w eksploatacji i pod opieką Inicjatora.

Pytanie:

Czy roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg kołowych można zaliczyć do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu i opodatkować stawką 7% zgodnie z art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług...

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika, roboty ogólnobudowlane dotyczące budowy drogi kołowej objęte niniejszą umową winny być objęte 7% stawką VAT na podstawie art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Natomiast ust. 2 cyt. wyżej przepisu stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Pojęcie infrastruktury towarzyszącej, na potrzeby w/w przepisu zostało wyjaśnione w ust. 3 art. 146. Zgodnie z tym przepisem, przez infrastrukturę towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2lit. a) rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  4. - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Pojęcie obiektu budownictwa mieszkaniowego dla potrzeb ustawy definiuje art. 2 pkt 12 ustawy.

Jak wynika z cyt. wyżej przepisów, warunkiem koniecznym do zastosowania 7% stawki podatku VAT przy wykonywaniu robót ogólnobudowlanych związanych z budową dróg, jest ich związek z obiektami budownictwa mieszkaniowego. W piśmie z dnia 31.03.2005 roku uzupełniającym zapytanie podatnik wskazuje, że podjęta inicjatywa - budowa drogi, stanowi kontynuację budowy osiedla mieszkaniowego i wynika z wydanego pozwolenia na budowę tego osiedla. Stwierdzić zatem należy, że roboty ogólnobudowlane związane z budową drogi do osiedla mieszkaniowego są robotami związanymi z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, zatem podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.

Reasumując Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że stanowisko Spółdzielni co do zaliczenia inwestycji - budowy drogi do osiedla mieszkaniowego do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu raz co do stawki podatku od towarów i usług na roboty budowlane związane z budową drogi do osiedla mieszkaniowego jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj