Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/198/ 05 /AD
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/198/ 05 /AD
Data
2005.07.08



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
licencja
obowiązek podatkowy
opłata
opłata licencyjna
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem:1.Jakie obowiązki ciążą na Wnioskodawcy, jako podatniku VAT, w związku z zakupem licencji od niemieckiej uczelni na prowadzenie zajęć dydaktycznych w ramach programu Harzburg-Kolleg Katowice?2.Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu opłat licencyjnych?3. Jak ustalić podstawę opodatkowania oraz jaką stawkę podatku VAT należy w tym przypadku zastosować?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Akademii - przedstawione we wniosku z dnia 29.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 29.04.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w dniu 01.01.2002r. podpisał umowę licencyjną, na podstawie której uzyskał uprawnienia do prowadzenia na licencji Akademie fűr Fűhrungskräfte der Wirtschaft Bad Harzburg programu kształcenia podyplomowego Harzburg-Kolleg Katowice. W umowie nie zawarto terminu płatności za należności licencyjne objęte tą umową. Przedmiotowa umowa nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym przed dniem 14.05.2004r.

W związku z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem:

1. Jakie obowiązki ciążą na Wnioskodawcy, jako podatniku VAT, w związku z zakupem licencji od niemieckiej uczelni na prowadzenie zajęć dydaktycznych w ramach programu Harzburg-Kolleg Katowice?

2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu opłat licencyjnych?

3. Jak ustalić podstawę opodatkowania oraz jaką stawkę podatku VAT należy w tym przypadku zastosować?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), otrzymanie przez niego licencji od uczelni niemieckiej na prowadzenie zajęć dydaktycznych stanowi import usługi i rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług po stronie nabywcy usługi, z tytułu której obowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną. Obowiązek podatkowy, według Wnioskodawcy powstaje z chwilą dokonania zapłaty za zakupioną licencję, bowiem ani w umowie, ani na fakturze nie ujęto terminu zapłaty. Podstawę opodatkowania stanowi kwota należna za otrzymane prawa do prowadzenia zajęć dydaktycznych, przeliczona po średnim kursie NBP z dnia zapłaty. Według Wnioskodawcy udzielone licencje stanowią usługi w zakresie usług dydaktycznych o symbolu PKWiU 80 i jako takie podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku VAT.

Udzielenie licencji, w tym na prowadzenie zajęć dydaktycznych, ma charakter usługi świadczonej przez licencjodawcę na rzecz licencjobiorcy. Miejsce świadczenia (opodatkowania) usług licencyjnych określa art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z tymi przepisami w przypadku, gdy usługa udzielenia licencji świadczona jest na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, miejsce stałego prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W przedmiotowej sprawie nabywcą usługi jest Wnioskodawca, zatem licencja jest odpłatną usługą świadczoną na terytorium kraju, przy czym podatnikiem odnośnie importu licencji jest licencjobiorca - na co wskazuje art. 17 ust. 2 i 3 ww. ustawy.

Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 17 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jest kwota, którą licencjobiorca jest obowiązany zapłacić, czyli wynikająca z umowy należność licencyjna. W sposób szczególny określony został w art. 19 ust. 13 pkt 9 w związku z art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia na terytorium Polski usług licencyjnych. Zgodnie z tymi przepisami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty przez licencjobiorcę, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Ponieważ z opisanego stanu faktycznego wynika, że w zawartej umowie, ani też na fakturze wystawionej przez licencjodawcę nie został określony termin zapłaty, wobec powyższego obowiązek podatkowy powstanie w momencie dokonania przez Wnioskodawcę zapłaty za przedmiotowe licencje. W takim przypadku Wnioskodawca obowiązany jest na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, wystawić fakturę wewnętrzną, w której wykaże podatek należny z tytułu importu usług. Natomiast sposób przeliczania kwot w fakturach wyrażonych w walutach obcych określony został w treści przepisu § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu - kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, wówczas w myśl ust. 2 tego przepisu, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zgodnie z ust. 3 - w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Natomiast ust. 4 stanowi, że przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług. W związku z powyższym w opisanym przypadku zastosować należy średni kurs waluty obcej wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień zapłaty przez Akademię należności licencyjnych. Zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę. Ponieważ usługi udzielania licencji na prowadzenie zajęć dydaktycznych nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych jako korzystające z opodatkowania stawką niższą lub ze zwolnienia od opodatkowania, dlatego też na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj