Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US/42/DP-II/3/4110-249/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/42/DP-II/3/4110-249/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zeznanie podatkowe
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia będzie podlegał 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu?
Czy w powyższej sytuacji wystąpi obowiązek zwrotu wykorzystanej wcześniej ulgi budowlanej z tytułu jego nabycia?


Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a i art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa(jednolity tekst: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Pana w Piśmie z dnia 05.04.2005r. uzupełnione o opłatę skarbową w dniu 21.04.2005r. i własne stanowisko w sprawie w dniu 27.04.2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty nabycia oraz braku obowiązku zwrotu wykorzystanej wcześniej ulgi budowlanej z tytułu jego nabycia jest prawidłowe.

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 05.04.2005r. uzupełnione o opłatę skarbową w dniu 21.04.2005r. oraz przedstawione własne stanowisko w sprawie pismem z dnia 27.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z art. 14a i art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa(jednolity tekst:Dz.U.Nr 8poz. 60 z 2005r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późniejszymi zmianami), źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zbycie nie nastepuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku praw odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednocześnie art. 28 ust. 1 i ust. 2 określa, że przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych żródeł. Za przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się zgodnie z art. 19 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, wartość wyrażoną w cenie określonej w umowie, pomniejszoną o koszty z odpłatnego zbycia, o ile koszty te ponosi zbywający.Podatek od w/w przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg. miejsca zamieszkania.
Wobec powyższego, jeśli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. ""a"" lub ""e"" podatek jest płatny najpóżniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:
1) od terminu płatności, określonego w art. 28 ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.
2) począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnaj wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.
Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. ""a"" lub ""e"".

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. ""a"" wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane za sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. ""a-c"" z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie póżniej niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,-na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,-na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.Natomiast art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. ""e"" zwalnia od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie póżniej niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cel, o których mowa w lit. ""a"" w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.Mając powyższe na uwadze, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie przedstawiona przez Pana sytuacja dotycząca sprzedaży domu będzie podlegała 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, chyba ża w terminie 14 dni od sperzedaży nieruchomości złoży Pan oświadczenie o przeznaczeniu, w ciągu 2 lat, uzyskanego przychodu na cele określone a art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. ""a"" lub ""e"" ustawy podatkowej.

Ponadto w powyższej sprawie dotyczącej zwrotu wykorzystanej wcześniej ulgi nie wystąpi obowiązek zwrotu wykorzystanego odliczenia.Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1 i 2, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy, po roku w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych - do dochodu ( przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.Jednocześnie zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 z 2001r.) przepis art. 27a ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 01.01.2002r.Przy sprzedaży przez Pana nieruchomości, żaden z w/w przypadków nie nastąpi, dlatego też zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie nie ma obowiązku zwrotu wykorzystanego wcześniej odliczenia.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwie organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmainy lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej - czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj