Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US-34/DZ/411/9/WL/2005
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-34/DZ/411/9/WL/2005
Data
2005.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy należy opodatkować zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskany przychód ze sprzedaży działki stanowiącej gospodarstwo rolne nabytej w 1/2 części w drodze spadku i w 1/2 części za dożywocie?


Wnioskiem z dnia 15.04.2005 r. uzupełnionym w dniu 11.05.2005 r. o opłatę skarbową i w dniu 20.06.2005 r. o kserokopię Postanowienia Sądu Powiatowego w Białymstoku z dnia 22.11.1972 r. podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie braku podstawy do opodatkowania zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego przychodu ze sprzedaży działki stanowiącej gospodarstwo rolne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż:

Postanowieniem Sądu Powiatowego w Białymstoku z dnia 22.11.1972 r. Sygn.akt.Ns.II.777/72 o stwierdzenie praw do spadku po zmarłym podatnik nabył prawo do 1/2 części spadku, w tym również wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne położone w obrębie gruntów m. Białegostoku, w 1/2 części nabyła żona zmarłego.
- w dniu 08.04.1977 r. podatnik otrzymał Akt Własności ziemi o powierzchni 1,0902 ha w zamian za dożywocie na rzecz żony zmarłego.

- Decyzją Nr G.I.6015/73/04 z dnia 04.06.2004 r. wyłączono z produkcji rolniczej 0,3448 ha użytków rolnych oznaczonych jako część działki nr 1204 położonych w Białymstoku z obrębu 01- Bacieczki, znajdujących się w liniach rozgraniczających teren inwestycji określonych w decyzji nr 603/04 o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia 30.04.2004 r. nr PZ.II.ZA.5/7331/59/04 pod realizację 8 - miu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i budynku mieszkalnego wolno stojącego.
- w chwili obecnej podatnik podpisał Akt Notarialny warunkowej współwłasności z nabywcami ( prawo pierwokupu posiada Agencja Nieruchomości Rolnych ).

Zdaniem podatnika przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie jest źródłem przychodu i nie powoduje skutków podatkowych w zryczałtowanym 10 % podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia należy stwierdzić, że:

- zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000, poz. 176 z późn. zm. ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
- lit. a) nieruchomości lub ich części oraz części oraz udziału w nieruchomości,
- lit. b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
- lit. c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż odpłatne zbycie działki rolnej, która utraciła charakter rolny nastąpiło po upływie 5 lat od jej nabycia, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 - Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj