Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0053/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0053/05
Data
2005.07.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
posiłki
pozarolnicza działalność gospodarcza
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zatrudnia 15 pracowników. Z uwagi na charakter ich pracy (na wolnym powietrzu), jako ich pracodawca podatnik poczuwa się do obowiązku zapewnienia im ciepłych i zimnych napojów, gorących posiłków lub innych artykułów spożywczych w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Świadczenia te są postawione do dyspozycji pracowników bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Nie są także bezpośrednio finansowane z dochodów (przychodów) zwolnionych z podatku, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki na zakup artykułów żywnościowych dla pracowników udokumentowane są fakturami VAT i rachunkami, w których nabywcą jest firma.Pismem z dnia 18.05.2005r. podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy opisane powyżej wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów „jako koszty ponoszone w związku z zatrudnieniem, a tym samym przyczyniające się do osiągnięcia przychodów”?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zapewnienie napojów i posiłków dla pracowników #8722; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.06.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zatrudnia 15 pracowników. Z uwagi na charakter ich pracy (na wolnym powietrzu), jako ich pracodawca podatnik poczuwa się do obowiązku zapewnienia im ciepłych i zimnych napojów, gorących posiłków lub innych artykułów spożywczych w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Świadczenia te są postawione do dyspozycji pracowników bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Nie są także bezpośrednio finansowane z dochodów (przychodów) zwolnionych z podatku, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki na zakup artykułów żywnościowych dla pracowników udokumentowane są fakturami VAT i rachunkami, w których nabywcą jest firma.

Pismem z dnia 18.05.2005r. podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy opisane powyżej wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów „jako koszty ponoszone w związku z zatrudnieniem, a tym samym przyczyniające się do osiągnięcia przychodów”...

Według opinii podatnika wydatki na zapewnienie pracownikom ciepłych i zimnych napojów, gorących posiłków lub innych artykułów spożywczych są kosztem uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).

Art. 23 cyt. wcześniej ustawy zawiera listę wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Sposób dokumentowania wydatków stanowiących koszty określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), zwłaszcza § 12 pkt 3 rozporządzenia, zgodnie z którym podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

  1. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

a)wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b)datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c)przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d)podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

  • oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Jak wynika z powyższych przepisów, aby wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełnić następujące przesłanki:

-faktycznie poniesienie wydatku w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (wydatek ten musi mieć charakter ostateczny i bezzwrotny),

-wystąpienie pomiędzy wydatkiem a przychodem związku przyczynowo-skutkowego, polegającego na tym, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu,

-udokumentowanie wydatku zgodnie z obowiązującym w tym zakresie przepisami w sposób nie budzący wątpliwości co do faktu jego poniesienia,

-wydatek nie może stanowić któregokolwiek z wydatków nie uznawanych w myśl art.23 za koszty uzyskania przychodu.

Zasadniczo każdy celowy wydatek pozostający w bezpośrednim bądź pośrednim związku z uzyskanymi przychodami, poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, mogący w momencie jego poniesienia obiektywnie przyczynić się do powstania przychodu, poza przypadkami wyraźnie i jednoznacznie wskazanymi w art. 23 ust. 1 ustawy podatkowej, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Jak wynika z opisanego we wniosku z dnia 18.05.2005r. stanu faktycznego poniesione przez podatnika wydatki na zakup napojów, posiłków lub innych artykułów spożywczych dotyczą zatrudnionych pracowników i związane są z charakterem ich pracy (praca na wolnym powietrzu z narażeniem na działanie czynników atmosferycznych). Praca zatrudnionych w firmie osób stanowi element działalności firmy i warunkuje jej osiągnięcie przychodu. Koszty zatrudnienia pracowników są więc bezpośrednio związane z uzyskaniem przez firmę jako pracodawcą przychodu. Poniesione przez podatnika wydatki na zakup artykułów żywnościowych dla pracowników nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów zapisami art. 23 ustawy. Sposób ich dokumentowania jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym poniesione przez podatnika wydatki na zakup napojów, posiłków lub innych artykułów spożywczych dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zatem stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny aktualny w dniu wydania niniejszego postanowienia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj