Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP 443/61/2005/BF
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/61/2005/BF
Data
2005.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek składania deklaracji
usługi ubezpieczeniowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący działalność w zakresie usług ubezpieczeniowych, po poszerzeniu działalności o wynajem pomieszczeń, będzie miał obowiązek składania deklaracji VAT-7?


Z treści złożonego wniosku wynika, iż Pan (...) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń i funduszy emerytalno-rentowych, zarejestrowaną pod symbolem PKWiU 67.20.

Tutejszy organ przypomina, że odpowiedzialność w zakresie poprawności zaklasyfikowania do odpowiedniego symbolu PKWiU spoczywa na podatniku, zasadą bowiem jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, wyroby i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, zaś organy podatkowe nie posiadają kompetencji w tym zakresie.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się usługi wymienione w załącznika Nr 4 do ustawy, gdzie w poz. 3 załącznika w symbolu PKWiU Sekcja J ex (65-67) umieszczono usługi pośrednictwa finansowego (z pewnymi wyłączeniami) - jako usługi zwolnione z podatku.

W związku z wykonywaniem czynności zwolnionych, na podstawie art. 99 ust. 7 cyt. ustawy o VAT, podatnik nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji VAT-7, bowiem cytowany art. stanowi, że „Przepisu ust. 1 (dot. obowiązku składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych) nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku (...)”.

Z treści stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że obrót podatnika w poprzednim roku podatkowym przekroczył równowartość 10.000 euro, jednak zwolnienie podmiotowe w stosunku do podatnika nadal istnieje, gdyż w myśl art. 113 ust. 1 i 2 do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in. odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Tak więc, poszerzając działalność od 01.01.2005r. o najem pomieszczeń mieszkalnych na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą – podatnik może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia na mocy powyższego przepisu. Jednak jeżeli wartość sprzedaży z najmu przekroczy kwotę 10.000 euro czyli w bieżącym roku jest to kwota 43.800 zł – to zgodnie z art. 113 ust. 5 zwolnienie straci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Reasumując, do momentu utraty zwolnienia podmiotowego podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji dla podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj