Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.IV-443/56/96/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-443/56/96/05
Data
2005.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
przebudowa
stawki podatku
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do robót budowlanych polegających na przebudowie i remoncie budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na działalność agroturystyczną ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 17 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach postanawiastanowisko wyrażone we wniesionym zapytaniu w zakresie stawki podatku od towarów i usług na wykonane roboty budowlano-remontowe budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na działalność agroturystyczną uznać za nieprawidłowe
Pismem wniesionym w dniu 17 maja 2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, przedstawiając następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan przedsiębiorstwo świadczące usługi budowlane. W czerwcu 2004r. wystawił Pan fakturę VAT ze stawką 22% dla inwestora prowadzącego Dom Wypoczynkowy za remont budynku. Umowa z zawarta z właścicielką budynku przewidywała dostosowanie budynku do potrzeb wynajmu kwater agroturystycznych i prowadzenia działalności turystycznej. Właścicielka budynku wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Łodzi o klasyfikację statystyczną remontowanego budynku. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że wyremontowany budynek należy zaliczyć do budynków mieszkalnych jednorodzinnych - PKOB - grupa 111, klasa 1110.
Nawiązując do powyższego wyjaśnienia zwrócił się Pan z zapytaniem dotyczącym zastosowanej stawki podatku VAT, tj. czy remontowany budynek należy potraktować jako budynek mieszkalny i zastosować stawkę 7%, czy też uznać, iż jest to budynek mieszkalny z przeznaczeniem agroturystycznym i zastosować stawkę 22%.
Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie wyraził Pan zdanie, że właściwą w tym przypadku będzie stawka podstawowa 22%. Fakturując przedmiotową usługę sugerował się Pan przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2a oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem stawkę 7% można stosować jedynie w przypadku budownictwa mieszkaniowego. Pana zdaniem remontowany budynek przeznaczony jest na krótkotrwały wynajem, w związku z powyższym nie można go traktować jako budynku mieszkalnego. Zgodził się Pan, że jest to budynek mieszkalny, jednak z przeznaczeniem agroturystycznym. Przesądza to w Pana ocenie o konieczności zastosowania stawki 22%.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku oraz stan prawny obwiązujący w dacie zaistnienia powyższego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Przepis art. 146 ust.1 pkt 2 lit "a" ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007r. stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą.
W świetle ust. 2 tego artykułu przez roboty związane z budownictwm mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit "a", rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne
Z powołanych wyżej regulacji prawnych wynika więc, że obniżona 7% stawka podatku VAT ma zastosowanie w odniesieniu do robót budowlanych w zakresie inwestycji dotyczących budownictwa mieszkaniowego, jak też w odniesieniu do robót remontowych i konserwacyjnych budynków mieszkalnych.
W rozpatrywanej sprawie przedmiotem inwestycji budowlanej była przebudowa i rozbudowa oraz remont istniejącego budynku skupu mleka. W wyniku dokonanych prac budowlanych istniejący obiekt został przebudowany na budynek, który na gruncie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, zaliczanym do klasy 1110 "Budynki mieszkalne jednorodzinne".
W świetle powyższego należy stwierdzić, że przedmiotowa inwestycja spełnia przesłanki do uznania, iż jest to inwestycja związana z budownictwem mieszkaniowym, co uprawnia wykonawcę do zastosowania 7% stawki podatku VAT. Klasyfikacja statystyczna obiektu, nie zaś okresowe jego przeznaczenie (w analizowanej sprawie - wynajem kwater agroturystycznych), w świetle przytoczonych wyżej regulacji prawnych przesądza w tym wypadku o możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku.
W powyższym stanie faktycznym i prawnym stanowisko Pana wyrażone we złożonym wniosku o interpretację należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj