Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/23/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/23/05
Data
2005.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
płatnik
podatek od czynności cywilnoprawnych
samochód używany
sprzedaż
zakup


Pytanie podatnika
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych 2% naliczony i odprowadzony na rachunek urzędu skarbowego przez prowadzącego działalność gospodarczą, polegającą na zakupie samochodów używanych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w celu ich dalszej odsprzedaży, zalicza się do kosztów uzyskania przychodów ?


Wnioskiem z dnia 01.07.2005 r. wystąpiła Pani o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na zakupie samochodów używanych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w celu ich dalszej odsprzedaży. Zakup dokonywany jest na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W zawieranych umowach kupna zaznacza się, że podatek od dokonanej czynności cywilnoprawnej ponosi Pani firma. Według Pani podatek od czynności cywilnoprawnej powinien stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub sprzedaży, jako płatnicy pobierają, przy wypłacie należności za nabyte rzeczy, podatek od czynności cywilnoprawnych. Obowiązani są oni ponadto do zamieszczania na dokumentach stwierdzających dokonanie czynności cywilnoprawnej adnotacje o pobraniu podatku, ze wskazaniem kwoty podatku i pozycji rejestru, pod którą kwota ta zostanie wpisana. W świetle powyższego kupując samochód od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, w celu dalszej odsprzedaży (obrót nieprofesjonalny) powinna Pani jako płatnik pobrać należny podatek od czynności cywilnoprawnej. Tak pobrany podatek, stosownie do § 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 05.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.), należy przekazać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

W świetle powołanych wyżej przepisów jest więc Pani, jako nabywca rzeczy przeznaczonych do dalszej odsprzedaży, płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnej, a nie podatnikiem tego podatku. Jako płatnik tego podatku ma Pani obowiązek naliczyć ten podatek, pobrać i odprowadzić na konto właściwego urzędu skarbowego. Jak wynika z powołanych przepisów obowiązek uiszczenia podatku spoczywa na sprzedającym rzecz (wbrew zawartej umowie), a nie na Pani. Powyższe uregulowania wykluczają przyjęcie przez Panią tego podatku jako koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w świetle art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wobec powyższego stanowisko Pani, że podatek od czynności cywilnoprawnej w tym przypadku stanowi koszt uzyskania przychodu, jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj