Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/51/2005
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/51/2005
Data
2005.06.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
opłata za użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
W którym momencie powinno nastąpić wystawienie faktury VAT oraz odprowadzenie podatku VAT przez starostę pobierającego opłatę roczną z tytułu użytkowaia wieczystego, tj. w terminie 7 dni licząc od daty 31 marca czy też z chwilą faktycznie dokonanej zapłaty przez użytkownika wieczystego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.03.2005r. wpłynął wniosek Podatnika nr RR.IV.MB/774/13/05 uzupełniony pismem z dnia 13 kwietnia 2005r. (data wpływu do tut. organu 15.04.2005r.) i pismem z dnia 09.05.2005r. (data wpływu do tut. organu 11.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności pobiera opłaty roczne za użytkowanie wieczyste nieruchomości do dnia 31 marca za każdy rok.
postawiono pytania:
1. W którym momencie powinno nastąpić wystawienie faktury VAT oraz odprowadzenie podatku VAT przez starostę pobierającego opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, tj. w terminie 7 dni licząc od daty 31 marca czy też z chwilą faktycznie dokonanej zapłaty przez użytkownika wieczystego.
i zajęto następujące stanowisko:
podatek od towarów i usług winien być odprowadzony do urzędu skarbowego po uiszczeniu przez użytkownika wieczystego natomiast faktura powinna być wystawiona z chwilą zapłaty gdyż starostowie nie posiadają środków na odprowadzenie podatków VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8., poz. 60) stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 w/w ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zmian.) - obowiązującym od dnia 25 czerwca 2004r. do dnia 14 lutego 2005r., w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat z tego tytułu.

W § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 17, poz. 150) obowiązującym od dnia 15 lutego 2005 r. wskazano: w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004r a przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, całość lub część należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Zgodnie z art. 103 ust. 1 w/w ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 3 w/w ustawy, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 106 ust. 4 w/w ustaw, podatnicy o których mowa w ust. 1-3 nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktur.

W myśl § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 971 z późn. zmian.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18.

Zgodnie z § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że gdy obowiązek wniesienia opłat z tytułu użytkowania wieczystego spoczywa na osobach fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej obowiązek wystawienia faktur VAT istnieje tylko w przypadku wniesienia przez te osoby stosownego żądania i dotyczy przypadku, gdy wykonano na ich rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego lub gdy otrzymano część lub całość należności przed terminem wykonania usługi. Obowiązek wystawienia w/w faktury nie jest uzależniony od dotrzymania przez osobę fizyczną ustawowego terminu do wniesienia tej opłaty. W przypadku gdy osoba fizyczna złoży stosowne żądanie wystawienia faktury VAT, faktura ta winna być wystawiona w terminie określonym w § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia tj. nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano część lub całość należności.

Natomiast na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą fakturę należy wystawić w przypadku wykonania na ich rzecz usługi z tytułu użytkowania wieczystego lub z chwilą otrzymania części lub całości należności przed wykonaniem usługi. Również w tym przypadku obowiązek wystawienia faktury VAT nie jest uzależniony od upływu ustawowego terminu do wniesienia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że gdy opłata za użytkowanie wieczyste została uiszczona za 2004r. między dniem 01 maja 2004r. a dniem 24 czerwca 2004r. obowiązek podatkowy powstawał zgodnie z art. 19 ust. 11 w/w ustawy o VAT tj. z chwilą uiszczenia opłaty.

W stanie prawnym w w/w okresie obowiązek wystawienia faktury VAT dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wystąpi gdy wykonano na ich rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego i nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano całość lub część należności za użytkowanie wieczyste. Natomiast obowiązek wystawienia faktury VAT dla osoby fizycznej wystąpi gdy wykonano na jej rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego i nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano całość lub część należności za użytkowanie wieczyste oraz gdy osoba ta wniosła stosowne żądanie wystawienia faktury VAT za w/w usługę.

Gdy opłata za użytkowanie wieczyste za 2004r. została uiszczona między 25 czerwca 2004r. a 14 lutego 2005r. obowiązek podatkowy powstawał zgodnie z § 3a w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. tj. z chwilą upływu terminu płatności opłaty za użytkowanie wieczyste.

W stanie prawnym w w/w okresie obowiązek wystawienia faktury VAT dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wystąpi w terminie gdy wykonano na ich rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego i nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano całość lub część należności za użytkowanie wieczyste. Natomiast obowiązek wystawienia faktury VAT dla osoby fizycznej wystąpi w terminie, gdy wykonano na jej rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego i nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano całość lub część należności za użytkowanie wieczyste oraz gdy osoba ta wniosła stosowne żądanie wystawienia faktury VAT.

Natomiast gdy opłata za użytkowanie wieczyste została wniesiona po dniu 14 lutego 2005r. obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 11 w/w ustawy o VAT tj. z chwilą uiszczenia opłaty przez użytkownika nieruchomości.

W stanie prawnym w w/w okresie obowiązek wystawienia faktury VAT dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wystąpi, gdy wykonano na ich rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego i nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano całość lub część należności za użytkowanie wieczyste. Natomiast obowiązek wystawienia faktury VAT dla osoby fizycznej wystąpi gdy wykonano na jej rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego i nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano całość lub część należności za użytkowanie wieczyste oraz gdy osoba fizyczna wniosła stosowne żądanie wystawienia faktury VAT za w/w usługę.

Podatek należny od towarów i usług od opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości ma obowiązek rozliczyć i odprowadzić gmina lub urząd miasta oddający nieruchomość w użytkowanie wieczyste innemu podmiotowi. Podatek od towarów i usług należy odprowadzić do właściwego dla gminy lub urzędu miasta, urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za dany miesiąc tj. do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj