Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/423-14/MJM/05
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/423-14/MJM/05
Data
2005.02.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
odsetki
odszkodowania
rozwiązanie umowy
sądy
umowa o pracę
utracone korzyści (lucrum cessans)
wyrok
zaliczka na podatek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo płatnik potrącił zaliczęk na podatek dochodowy tytułem zasądzonego i wypłaconego odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z prawem wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o pracę? Od wypłaconych wraz z odszkodowaniem odsetek płatnik nie pobrał zaliczki na podatek dochodowy.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 26/01/2005 r. (data wpływu do urzędu 28/01/2005)


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Wydział VIII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zasądził od pracodawcy na rzecz byłego pracownika odszkodowanie za nieuzasadnione i niezgodne z prawem wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o pracę.

Na podstawie powyższego wyroku Spółka dokonując wypłaty od zasądzonej kwoty odszkodowania pobrała zaliczkę tytułem podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%, co zostało ujęte w złożonej deklaracji PIT-4 za miesiąc styczeń 2005 r.

Kwota odszkodowania pomniejszona o pobrany podatek została wypłacona w dniu 13/01/2005 r. wraz z odsetkami.

Prawidłowość przyjętego rozwiązania - zdaniem Spółki - potwierdza zapis art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie którego ze zwolnienia przedmiotowego wyłączone są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zdaniem Spółki zasądzone odszkodowanie należy traktować jako wynagrodzenie za utracone korzyści, które pracownik mógłby osiągnąć, gdyby nie została z nim rozwiązana umowa o pracę.

W związku z powyższym Spółka prosi o potwierdzenie, iż prawidłowym było potrącenie przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy tytułem zasądzonego i wypłaconego odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z prawem wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o pracę.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej updf wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Zgodnie z art. 45 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) - zwanej dalej Kodeksem pracy - w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach, albo o odszkodowaniu.

Zgodnie art. 47 Kodeksu pracy odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż skoro wysokość, zasady oraz możliwość przyznania odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy - w tym przypadku z Kodeksu pracy, a także nie nastąpiła żadna z okoliczności wyłączających ze zwolnienia, tj. m. in. nie zawierano w tym zakresie umów lub ugód, jak też odszkodowania nie przyznano w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę - to tego rodzaju odszkodowanie stanowi świadczenie, o którym mowa w zdaniu wstępnym art. 21 ust. 1 pkt 3 updf.

W związku z powyższym zastosowania nie znajduje art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b PDF, na którego zapis powołuje się Spółka uzasadniając swoje stanowisko w sprawie.

Zatem przedmiotowe odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od podatku w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 3 updf, przy czym bez wpływu na podstawę prawną zwolnienia pozostaje fakt orzeczenia odszkodowania wyrokiem sądu.

Ponadto Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, iż na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 updf wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Świadczeniami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 updf są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Przepis art. 21 ust. 1 updf nie wymienia jako zwolnionych od podatku dochodowego naliczonych odsetek od odszkodowań, zatem kwota przysługujących odsetek podlega opodatkowaniu.

Wypłacone ustawowe odsetki od zasądzonego wyrokiem odszkodowania stanowią zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 updf przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy na zasadach ogólnych.

Z tytułu wypłaconych odsetek od odszkodowania płatnik nie ma obowiązku pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 42a. updf osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru ( PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż:

1. ocenie nie poddano złożonych załączników natomiast udzielona interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Spółkę oraz przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego wynikającego ze złożonego wniosku,

2. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie,

3. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej,

4. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Urzędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj