Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PDI/415-22/2005
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-22/2005
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
komputery
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy okablowanie trwale połączone z serwerem, komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi za pomocą, którego Spółka przesyła sygnał umożliwiający odbiór internetu przez indywidualnych odbiorców w obrębie osiedla mieszkaniowego, może być amortyzowana wg stawki amortyzacyjnej 30%?


POSTANOWIENIE

Na podstwie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ż. stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z 27.04.2005 r., który wpłynął do organu w dniu 02.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w formie spółki cywilnej prowadzona jest działalność gospodarcza, której przedmiotem jest świadczenie usług stałego dostępu do internetu. Ww. usługi spółka świadczy z wykorzystaniem sieci LAN, co polega na tym, że nabywany od Telekomunikacji Polskiej S.A. sygnał dostępu do internetu przesyłany jest za pomocą stosownych łączy /sieci komputerowej LAN/ mieszkańcom jednego z osiedli mieszkaniowych. Działalność tą Urząd Statystyczny zakwalifikował jako PKD 6420C „transmisja danych”. Sieć /okablowanie/ rozsyłająca sygnał internetu do poszczególnych mieszkańców nie jest wbudowana w budynek, którego część wynajmujemy od jego właściciela na potrzeby prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, sieć ta nie jest funkcjonalnie związana z budynkiem i zdemontowanie jej może nastąpić w każdej chwili, bez jakiegokolwiek naruszania konstrukcji budynku. Stosowne przewody biegną bowiem przez tzw. korytka, które nie są umieszczone w ścianach budynku, lecz na zewnątrz tych ścian. To przesądza, że nasze łącza /sieć/ nie stanowią sieci wymienionych w grupie „2” Klasyfikacji rodzajowej środków trwałych.

W tej sytuacji chcąc zastosować właściwą kwalifikację naszego środka trwałego pozostaje wybrać nam pomiędzy „urządzeniami transmisji danych” /symbol 491 KRŚT/ będącymi de facto „zespołami komputerowymi” a „urządzeniami teletransmisji przewodowej” /symbol 623 KRŚT/. W odniesieniu do nadanego nam w rejestracji statystycznej PKD jako przeważającego rodzaju działalności 6420C dotyczącego transmisji danych wybór nasuwa się sam: posiadane urządzenia stanowią zespoły komputerowe, kwalifikują się, bowiem do urządzeń objętych KRŚT491.

Przedstawione przez podatnika stanowisko w sprawie:

Stawki amortyzacyjne określa stosownie do art. 22i ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ - „wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych” stanowiący załącznik do przedmiotowej ustawy. Zgodnie z tym wykazem do środków trwałych objętych numerem 491 KRŚT stosuje się stawkę amortyzacyjną 30%.

Nasz tok rozumowania pośrednio potwierdza fakt, że sprzedawca sieci udzielił nam 3 letniej gwarancji na przedmiot sprzedaży. Jest więc oczywiste, że nie może chodzić o środek trwały podlegający długotrwałej amortyzacji /czy to jako „sieć” z grupy „2” czy to jako urządzenie techniczne z grupy „6” KRŚT/. Reasumując Podatnik uważa, że sieć rozprowadzająca internet do mieszkańców osiedla powinna być amortyzowana stawką 30%.

Ocena prawna przedstawionego stanowiska:

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt1, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji podlegają również – w myśl postanowień zawartych w art. 22a ust.2 pkt1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych”.

Zgodnie z uwagami szczegółowymi do grupy I środków trwałych obejmującej budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego /zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz.1317 z późn. zm.)/, do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble.

Przewody łączące urządzenia dostępowe z poszczególnymi stanowiskami mogą być:

  • połączone trwale z budynkiem /lokalem/ poprzez umieszczenie ich w ścianach budynku lub
  • umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych, nie połączone trwale z budynkiem.

Tak więc, jeżeli przewody sieci są umieszczone /zainstalowane, wbudowane/ w ścianach budynku wówczas gdy budynek:

  • jest własnością podatnika, to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększyć wartość początkową budynku,
  • nie stanowi własności podatnika, wówczas poniesione nakłady stanowią inwestycję w obcym środku trwałym.

Natomiast, gdy okablowanie siecią komputerową zostanie zainstalowane nietrwale, na zewnątrz budynku w listwach montażowych, to wówczas, poniesione nakłady powinny zwiększyć wartość początkową serwera.

Pod symbolem „491” w KŚT znajdują się zespoły komputerowe, które obejmują: maszyny i urządzenia do wprowadzania , przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektroniczne, określane jako komputery, minikomputery oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość.

Zespoły komputerowe określone symbolem „491” według wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych mają roczną stawkę amortyzacyjną 30%. Okres amortyzowania /umarzania/ wynosi więc 3 lata 4 miesiące /razem 40 miesięcy/. Ponieważ komputery poddawane są szybkiemu postępowi technicznemu /zgodnie z pkt 4 objaśnień do wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/ podatnik może zastosować współczynnik nie wyższy niż „2,0”, podwyższając roczną stawkę amortyzacyjną zespołu komputerowego max do 60%. Okres amortyzowania /umarzania/ skróci się do 20 miesięcy /tj. do 1 roku i 8 miesięcy, a miesięczna stawka amortyzacji wyniesie 5% przy stosowaniu metody liniowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj