Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-26/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-26/05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
drogi
infrastruktura towarzysząca
podatek od towarów i usług
roboty budowlane


Pytanie podatnika
Interpretacja art. 146 ust. 1 pkt 2a przepisów przejściowych ustawy o podatku VAT związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w związku z przeprowadzeniem robót związanych z remontem nawierzchni drogowej przy wskazanych ulicach wraz z robotami towarzyszącymi.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem podatnika z dnia 15.06.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 15.06.2005 roku jednostka organizacyjna zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny,

Spółka w dniu 24.03.2005 r zawarła umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w X na przeprowadzenie robót budowlanych związanych z remontem nawierzchni drogowej przy wskazanych ulicach wraz z robotami towarzyszącymi. Po zakończeniu prac Spółka wystawiła fakturę VAT z załączonymi obmiarami za wykonane roboty opodatkowując wykonane usługi stawką podatku VAT w wysokości 22%.
Następnie Spółka otrzymała pismo ze Spółdzielni z żądaniem skorygowania mylnie naliczonego podatku VAT do wcześniej wystawionej faktury potwierdzającej wykonanie prac remontowych drogi osiedlowej, albowiem zdaniem Spółdzielni wykonane remonty dotyczyły infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.
Według Spółki obniżona stawka 7% nie dotyczy wykonywanych remontów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, dotyczy samej infrastruktury towarzyszącej czyli wykonania od podstaw dróg dojazdowych, placów, a nie wykonanie remontu już istniejących dróg.

W swoim wniosku Jednostka zwraca się o zinterpretowanie art. 146 ust. 1 pkt 2a przepisów przejściowych ustawy o podatku od towarów i usług związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastruktura towarzyszącą.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia, iż stosownie do regulacji zawartej w art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastruktura towarzyszącą. Ustawodawca zdefiniował infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w art. 146 ust. 3 ustawy o podatku VAT jako:
1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne; jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Za obiekty budownictwa mieszkaniowego uważa się zaś zgodnie z art. 2, pkt 12 wyżej cytowanej ustawy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z regulacji zawartej w wymienionych wyżej przepisach wynika, iż wszelkie roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegają, do dnia 31 grudnia 2007 r., opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

A zatem w przypadku wykonania (przy istniejącym już obiekcie budownictwa mieszkaniowego) prac remontowych i modernizacyjnych infrastruktury towarzyszącej (chodnik, dojście, dojazd, plac) podatnikowi przysługuje prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 7%. Przy czym warunkiem uznania infrastruktury za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu jest stwierdzenie, że stanowi ona zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy o VAT element urządzenia lub zagospodarowania przestrzennego w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego.
Jak wynika z pisma podatnika wykonane prace związane są z remontem nawierzchni drogowej na drodze osiedlowej czyli w terenie zabudowanym, a więc są częścią infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu w kontekście wymienionego art. 146 ust. 3 ustawy o podatku VAT. W tym przypadku uznać należy, że remontowane odcinki ulic są drogami osiedlowymi (wewnętrznymi) i tym samym nie są zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703).

Jednocześnie tut. organ podatkowy zaznacza, iż w przypadku, gdy realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować realizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami: 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny, Naczelnik tut. organu podatkowego stwierdził, że realizowane inwestycje polegające na budowie dróg wewnętrznych związanych z budownictwem mieszkaniowym stanowiących część inwestycji objętej jednym zadaniem inwestycyjnym podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7% w zakresie, w jakim związane są z budownictwem mieszkaniowym.

Zatem Naczelnik tut. organu podatkowego nie podziela przedstawionego we wniosku stanowiska.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art.14b§2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj